zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Komisje za projektem uszczelniającym podatek od nieruchomości

20:30, 24.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Senackie komisje przyjęły we wtorek w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który ma uszczelnić ulgę w podatku od nieruchomości związaną z infrastrukturą kolejową.


Podziel się:   Więcej

Nad projektem senackim pracowały we wtorek komisje: infrastruktury, samorządu terytorialnego i administracji państwowej, ustawodawcza. Zdecydowały w głosowaniu o przyjęciu projektu wraz z autopoprawką; teraz zostanie on skierowany na posiedzenie plenarne Senatu.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, jego celem jest doprecyzowanie przepisów określających zakres zwolnienia od podatku od nieruchomości w części dotyczącej zwolnienia od podatku gruntów kolejowych.

Według autorów projektu, zaproponowane w nim rozwiązania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom jednostek samorządu terytorialnego – wyeliminują istniejącą obecnie lukę podatkową. Prowadzi ona do tego, że z ulgi korzystają podmioty, które nie prowadząc działalności na rynku kolejowym, wykorzystują nieprecyzyjny przepis do unikania opodatkowania.

Rząd chce powstrzymać degradację infrastruktury kolejowej
„Takie praktyki powodują znaczące uszczuplenie wpływów z podatku od nieruchomości do budżetów gmin. Kilkudziesięciohektarowe nieruchomości wykorzystywane pod działalność gospodarczą, uzyskują zwolnienie od podatku od nieruchomości (...), jako grunty związane z infrastrukturą kolejową, pomimo iż na ten cel przeznacza się ich niewielkie fragmenty” – wyjaśniono.

Dodano, że zmiana nieprecyzyjnych przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych spowoduje także modyfikację opartej o nie, niekorzystnej dla gmin interpretacji podatkowej pojawiającej się w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Wytłumaczono, że do końca 2016 r. od podatku od nieruchomości zwolnione były – pod pewnymi warunkami – budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu przepisów o transporcie kolejowym oraz zajęte pod nie grunty.

Od 1 stycznia 2017 r. regulacja została zmodyfikowana i od tego dnia od podatku od nieruchomości zwolnione są grunty, budynki i budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu przepisów o transporcie kolejowym, która: jest udostępniana przewoźnikom kolejowym lub; jest wykorzystywana do przewozu osób, lub; tworzy linie kolejowe o szerokości torów większej niż 1435 mm.

„W projekcie proponuje się doprecyzowanie i zawężenie tej regulacji” – napisano w uzasadnieniu.

Zgodnie z projektem zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2021 r. Jak zauważyli we wtorek senaccy legislatorzy, vacatio legis będzie bardzo krótkie.

„Mogą się pojawić wątpliwości, czy w związku z tym, że orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego wymaga dla przepisów prawa podatkowego zachowania odpowiedniego vacatio legis, nie będzie ono za krótkie” – ostrzegli.

Projekt zmieniający przepisy kolejowe z poprawkami

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
24-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych