zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Komisje za ustawą dot. procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

21:39, 19.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Senackie komisje środowiska i gospodarki opowiedziały się w środę za przyjęciem bez poprawek ustawy dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Poparcia nie uzyskał wniosek Stanisława Gawłowskiego o odrzucenie noweli w całości.


Podziel się:   Więcej

W środę wieczorem senacka Komisja Środowiska oraz Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności rozpatrywały ustawę o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja została zgłoszona jako projekt poselski, a jej celem jest przesądzenie, który reżim prawny ma być stosowany w przypadku postępowania dotyczącego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydawanej przed uzyskaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej.

Chodzi o decyzję wydawaną na podstawie ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową, a w stosunku do której inwestor wystąpił już z wnioskiem o wydanie decyzji. Jedyne takie postępowanie zostało wszczęte na wniosek inwestora i zostało złożone w 2015 r. Organ właściwy do jej wydania określił zakres raportu środowiskowego i zawiesił postępowanie do czasu złożenia tego raportu.

W Senacie od czwartku ustawy: o ochronie odbiorców gazu i obniżająca VAT
Od 2016 r. postępowanie zostało zawieszone, ale w tym czasie wielokrotnie zmieniły się przepisy, na podstawie których działają organy wydające decyzje środowiskowe. Według autorów noweli zasadne się stało, by aktualizować stan prawny, który ma być brany pod uwagę przy wydawaniu decyzji środowiskowej.

Nowe przepisy pozwolą inwestorowi - jest nim obecnie państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe - złożenie do GDOŚ raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Podczas środowych obrad członkowie senackich komisji opowiedzieli się za przyjęciem noweli bez poprawek. W trakcie obrad Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska) złożył wniosek o odrzucenie ustawy w całości, który nie zyskał poparcia połączonych komisji.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rekomenduje Ostrowską i Janczyka do RPP
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że ustawa ma charakter wyjątkowy, bo dotyczy tylko jednej spółki - Polskie Elektrownie Jądrowe. Wyjaśnił, że zmiana przepisów przejściowych umożliwi spółce złożenie w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.

W 2016 r. zostało zawieszone postępowanie dotyczące lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszącej do czasu przygotowania raportu środowiskowego. - Chcemy uporządkować sytuację, to jest przedmiotem nowelizacji (...). Proszę komisję o przychylne spojrzenie na projekt - mówił w środę Naimski.

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu w opinii o nowelizacji zwróciło uwagę, że tworzenie przepisów przejściowych, które w praktyce mają mieć moc wsteczną, „może być negatywnie oceniane z punktu widzenia zgodności z konstytucją”.

W Senacie od czwartku ustawy: o ochronie odbiorców gazu i obniżająca VAT
Stanisław Lamczyk (KO) wskazał, że przez 10 lat nikt w Europie nie otworzył elektrowni jądrowej. - Nie wierzę, że otworzy ją ktoś w Polsce. To jest energia za droga - przekonywał. Dodał, że cała Europa idzie w kierunku energii rozproszonej.

Wojciech Piecha (PiS) zwrócił uwagę, że do budowy bloków jądrowych przymierzają się m.in. Czesi, Słowacy, budują je Anglicy. - Powinniśmy te elektronie wybudować - wskazał.

Zgodził się z tym Naimski. - Jeśli chcemy w perspektywie 35 lat osiągnąć sytuację, że będziemy czerpali energię, wykluczając energię z węgla, to musimy budować elektrownie jądrowe (...); jeśli będziemy ciężko pracowali, to będziemy mieć w Polsce elektrownie jądrowe - zaznaczył. Dodał, że to wyzwanie dla Polaków na następne 12-20 lat.

Müller: Nie było ustaleń PiS z Pawłem Kukizem ws. komisji śledczej
Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska) przekonywał, że procedowane przepisy łamią prawo. - Chcecie pójść na skróty i ograniczyć obszar oddziaływania do ośmiu gmin - wskazał. Według niego doprowadzi to do „Turowa do potęgi entej”, bo - jak mówił - strony zainteresowane to też państwa sąsiednie - „w przypadku awarii elektrownia może oddziaływać na kraje trzecie”.

Gawłowski złożył „formalny wniosek o odrzucenie ustawy w całości”, który nie zyskał poparcia senatorów. Przegłosowano natomiast wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Ustawa trafi do dalszych prac senackich.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Horała: Wydatki spółki CPK racjonalne; NIK – nie wiadomo dokładnie, ile budowa będzie kosztować

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
31-01-2023
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych