zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dostępność usług społecznych i perspektywy dla mieszkańców wsi

13:03, 12.09.2019;   autor: msies;   źródło: tvp.info, KPRP

Rozpoczął się drugi cykl konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”, podczas którego prezentowane są działania podejmowane przez państwo, służące podnoszeniu jakości życia mieszkańców polskiej wsi.


Podziel się:   Więcej

W trakcie konferencji została przedstawiona m.in. inicjatywa Prezydenta RP ustawa o Centrum Usług Społecznych, która ma na celu ułatwienie samorządom gminnym integracji i koordynacji różnego rodzaju usług społecznych.

Jak wyjaśniła szefowa KPRP Halina Szymańska, inicjatywa wzięła się stąd, że „pan prezydent jeżdżąc spotykał się z ludźmi i rozmawiał o ich potrzebach i problemach.

– Dlaczego Centrum Usług Społecznych i dlaczego teraz? Przede wszystkim chodzi o to, że centra mają koordynować i poszerzać dostępność usług społecznych, które są świadczone na danym terenie. Z jednej strony chodzi o przywrócenie właściwych relacji – powiedziała Szymańska. Jak wyjaśniła obecnie te osoby, które korzystają z usług pomocy społecznej „są stygmatyzowane”, bowiem uczestnictwo w nich jest zależne od sytuacji materialnej.

– Z usług społecznych mogą korzystać dokładnie wszyscy – podkreśliła. – Każdy mieszkaniec wchodząc tam z konkretną potrzebą, będzie mógł oczekiwać wskazania rozwiązania jego problemu – dodała.

Halina Szymańska zauważyła, że pojawiły się także potrzeby i wyzwania cywilizacyjne, bowiem polskie społeczeństwo się starzeje. Niejednokrotnie opieką trzeba objąć nie jedno a dwa pokolenia w rodzinie.

Prezydent: Usługi społeczne to ważny obszar działalności państwa
 
 
 
...
 
W przedsięwzięcie zaangażowany jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz trzynaście ministerstw, które w trakcie drugiego cyklu konferencji zaprezentują programy skierowane do mieszkańców polskiej wsi.

Kluczem do działania CUS mają być indywidualne plany, przygotowywane przez samorządy na podstawie diagnozy potrzeb mieszkańców. Mogą też one udzielać informacji o dostępnych w okolicy usługach. Centrum może powstać po przekształceniu Ośrodka Pomocy Społecznej, może też być prowadzone przez kilka gmin.

- Spotkałam się na przykład z takimi pomysłami, że warto by było stworzyć taką grupę, która pomoże osobom starszym mieszkającym samotnie na przykład wymienić żarówkę czy uszczelkę - mówiła w trakcie konferencji w Starym Polu o CUS szefowa kancelarii prezydenta Halina Szymańska. - Jest to prosta usługa, z którą każdy człowiek w średnim wieku sobie poradzi sam, a może być problemem dla osoby starszej. To mogą być tego typu usługi, łatwo dostępne, które ułatwią codzienne zwykłe życie - dodała.

Centra Usług Społecznych to inicjatywa Prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał ustawę w sierpniu. Przepisy wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. Do tego czasu planowany jest pilotaż Centrów Usług Społecznych, który ma kosztować 40 milionów złotych. Obejmie on 15 samorządów i potrwa trzy lata.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
26-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych