zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sienkiewicz za Cichockiego, Cichocki za Arabskiego

„Rostowski kandydatem na wicepremiera”

13:34, 20.02.2013;   autor: em|en;   źródło: PAP, TVP Info

Minister finansów Jacek Rostowski kandydatem na wicepremiera rządu – poinformował Donald Tusk. Nowym ministrem spraw wewnętrznych zostanie Bartłomiej Sienkiewicz. Dotychczasowy szef resortu Jacek Cichocki zostanie szefem KPRM, zastępując tym samym Tomasza Arabskiego.

arch. KPRM/M. Śmiarowski
arch. KPRM/M. Śmiarowski

Podziel się:   Więcej

Jak argumentował premier podczas długo wyczekiwanej konferencji prasowej, awans Rostowskiego ma związek z priorytetami rządu na rok 2013 i 2014, w tym z działaniami prowzrostowymi i utrzymaniem dyscypliny finansów publicznych.

Na szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, ministra konstytucyjnego, zaproponuję prezydentowi dotychczasowego ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego – powiedział premier.

Tusk podkreślił, że minister Cichocki „jest jednym z jego najbliższych współpracowników od wielu lat” i „znany jest z nadzwyczajnego poświęcenia, jeśli chodzi o pracę i (...) staromodnego patriotyzmu bez żadnych ograniczeń”.

Dotychczasowy szef Kancelarii Tomasz Arabski ma zostać ambasadorem RP w Madrycie.

Bartłomiej Sienkiewicz nową twarzą w rządzie

Sienkiewicz jest kandydatem na nowego szefa MSW, na miejsce Jacka Cichockiego – poinformował Tusk. Jak podkreślił, choć Sienkiewicz jest osobą spoza bieżącej polityki, to jest jego bliskim współpracownikiem od kilkunastu lat.

Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, historykiem, kończył wydział historyczno-filozoficzny, był aktywnym uczestnikiem opozycji w Krakowie, między innymi z tego tytułu był jednym ze współorganizatorów Urzędu Ochrony Państwa – pierwszej służby specjalnej w wolnej Polsce – przypomniał premier. Jak dodał, Sienkiewicz wraz z Markiem Karpem zakładał też Ośrodek Studiów Wschodnich i przez długi czas był jego wicedyrektorem.

Tusk zapowiedział, że w rozporządzeniu zaproponuje przekazanie kompetencji dotyczących służb specjalnych nowemu ministrowi spraw wewnętrznych Bartłomiejowi Sienkiewiczowi. Przypomniał, że do tej pory w jego imieniu funkcję tę pełnił Cichocki.


Bartłomiej Sienkiewicz, kandydat na szefa MSW (fot. dzięki uprzejmości KPRM)
 
 
 
...
 
W połowie roku należy się spodziewać dużej „renowacji” Rady Ministrów – zaznaczył Tusk. – Czasami zmiany potrzebne są nawet wtedy, jeśli niekoniecznie krytycznie ocenia się pracę konkretnych ministrów – tłumaczył szef rządu.

Tak jak już to komunikowaliśmy wspólnie z Januszem Piechocińskim, wtedy gdy obejmował on tekę wicepremiera i ministra gospodarki, ja także o tym wielokrotnie mówiłem, tej dużej renowacji rządu należy spodziewać się w połowie roku – powiedział premier.

Podkreślił też, że „z całą pewnością latem do poważniejszych zmian w rządzie, do takiego poważnego przeglądu i – co za tym idzie – prawdopodobnie także do zmian w rządzie – dojdzie”.

Szef rządu dodał, że wynika to z jego gruntownego przekonania, że – ponieważ wielu ministrów pracuje z nim od pięciu, prawie sześciu lat – „czasami zmiany potrzebne są choćby po to, by budować nową synergię, nawet jeśli niekoniecznie krytycznie ocenia się pracę konkretnych ministrów”.

I dlatego proszę tych wszystkich, którzy tak niecierpliwie wypatrywali jakiegoś trzęsienia ziemi czy wielkiej rewolucji kadrowej, o tę cierpliwość – apelował.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych