zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier w Wojskowych Zakładach Mechanicznych:

„Konsolidacja zbrojeniówki staje się faktem”

11:25, 16.09.2013;   autor: jagr;   źródło: PAP

– Dzięki współpracy ministrów obrony i skarbu konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego stała się faktem – powiedział premier Donald Tusk w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich.


Podziel się:   Więcej

Dodał, że powstaje polska grupa zbrojeniowa, która będzie skupiała „wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące ma rzecz obronności”.

Jak powiedział szef rządu, do grupy mają należeć m.in. Huta Stalowa Wola, Polski Holding Obronny i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych, wśród nich siemianowickie WZM, gdzie produkuje się wozy Rosomak.

– Decyzja pana premiera o konsolidacji zbrojeniówki ma kluczowe znaczenie dla tego, żeby przez najbliższe lata realizować plan modernizacji technicznej. Przypomnę, że tutaj chodzi o 130 mld zł przewidziane na najbliższe 10 lat i chodzi o realną modernizację polskiej armii. Bez skonsolidowanego przemysłu byłoby to niemożliwe – powiedział obecny w Siemianowicach Śląskich szef MON Tomasz Siemoniak.

Minister obrony podkreślił, że konsoliduje się również europejski przemysł zbrojeniowy. – W obliczu tej konkurencji nie możemy pozostać z rozproszonymi zasobami – powiedział Siemoniak. Dodał, że wierzy, iż decyzja o konsolidacji przyniesie przełom, jeśli chodzi o eksport polskiego sprzętu.

– Jestem święcie przekonany, że interes polskiej armii i interes polskiej gospodarki tu się dobrze przecięły – powiedział z kolei minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

Poinformował, że polska grupa zbrojeniowa to łączne przychody na poziomie 6 mld zł i zatrudnienie ponad 13 tys. osób. – To także w wielu przypadkach najbardziej udane transfery wiedzy i komercjalizacji myśli do gospodarki. Te dobre przykłady chcielibyśmy, aby były takim lejtmotywem rozwoju tego przemysłu – ocenił Karpiński.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
04-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych