zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Konsultacje ws. ustawy abonamentowej. Prezydent spotka się z prezesami TVP i Polskiego Radia

08:59, 28.02.2020;   autor: akune;   źródło: IAR, PAP

Prezydent Andrzej Duda będzie kontynuował w piątek konsultacje w sprawie ustawy abonamentowej; spotka się z prezesem Telewizji Polskiej Jackiem Kurskim oraz prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Prezydent przyjął też – na oddzielnym spotkaniu – przedstawicieli regionalnych ośrodków TVP i Polskiego Radia.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przekazał, że były to spotkania konsultacyjne ws. ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia.

Rzecznik prezydenta zapowiedział, że dyskusja w tej sprawie będzie kontynuowana. – Jutro pan prezydent spotyka się z prezesem Telewizji Polskiej i prezes Polskiego Radia – poinformował w czwartek.

Spychalski nie chciał zdradzić do jakiej decyzji ws. ustawy abonamentowej skłania się prezydent. – Po to są konsultacje, po to są rozmowy, żeby pan prezydent mógł usłyszeć stanowisko tych, którzy są związani z Polskim Radiem i Telewizją Polską – dodał.


Szczerski o noweli ws. mediów publicznych: Decyzja prezydenta jest otwarta
Nowela ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej

13 lutego Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, która przyznaje rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia. Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na onkologię.

Nowela trafiła na biurko prezydenta, który ma 21 dni - od czasu, gdy ustawa znalazła się w Kancelarii Prezydenta - na decyzję, czy ją podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie większości sejmowej, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i PR w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Senat, który zarekomendował odrzucenie nowelizacji, zwrócił również uwagę na problem niewyjaśnionej jednoznacznie kwestii dotyczącej ewentualnego obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej przewidzianego w ustawie programu pomocy dla publicznej radiofonii i telewizji w zakresie finansowania misji publicznej. Odnosząc się do kwestii MKiDN ocenia, że znowelizowane przepisy są zgodne z zasadami pomocy publicznej w UE.


Sejm zdecydował o przyznaniu rekompensaty mediom publicznym

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych