zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kontrowersje wobec powołania rzecznika MSP. Senat zgłosił poprawki do Konstytucji Biznesu

12:23, 15.02.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

Poszerzenie kompetencji Rzecznika MSP oraz wydłużenie ulgi na start – przewidują m.in. poprawki do pakietu Konstytucji Biznesu zgłoszone podczas środowej debaty w Senacie. Teraz poprawkami zajmie się senacka komisja gospodarki. Głosowanie – pod koniec posiedzenia izby.


Podziel się:   Więcej

W trakcie prowadzonej w środę dyskusji nad pakietem pięciu ustaw składających się na Konstytucję Biznesu, podobnie jak w Sejmie, kontrowersje wzbudził pomysł powołania rzecznika MSP.

Senator Jan Rulewski (PO) zapowiedział, że będzie głosował przeciw ustawie o rzeczniku MSP. Argumentował, że zapowiedzi dotyczące tworzenia Konstytucji Biznesu mówiły „o poprawieniu ducha przedsiębiorczości, stworzenia konstytucji przedsiębiorców”. – A tu się okazuje, że tak naprawdę symbolem tego ma być utworzenie nowego urzędu – mówił. Dodał, że Konstytucja i powołane tam instytucje w stopniu dostatecznym chronią lub powinny chronić drobną i małą przedsiębiorczość. – Nie jest lekarstwem powoływanie na ochronę interesów (...) przedsiębiorców kolejnego urzędu – przekonywał. Dodał, że w Polsce mamy 11 rzeczników.

Komisja zaproponowała kilkadziesiąt poprawek do Konstytucji Biznesu
Z kolei Mieczysław Augustyn (PO) wnioskował, by instytucja Rzecznika MSP, „objęła wszystkich przedsiębiorców” – również dużych. – Nigdy, jak teraz, firmom potrzebny będzie rzecznik chroniący przedsiębiorców – mówił. Podkreślił, że przepisy zawarte w Konstytucji Biznesu „nie są jednoznaczne i nie czynią takiego postępu, by ten rzecznik nie był potrzebny.(...) On będzie potrzebny, tak jak i Punkt informacji dla przedsiębiorcy, ponieważ tak naprawdę jeden labirynt przepisów zastępujemy trochę innym” – ocenił.

Nie zgodził się z tym Konstanty Radziwiłł (PiS), który podkreślił, że rzecznik MSP wydaje się „rozwiązaniem światowym”. – Retoryka, że wszyscy przedsiębiorcy w tym także ci najwięksi potrzebują rzecznika, nie znajduje odzwierciedlenia w takich krajach, w których przedsiębiorczość rozwija się dobrze – ocenił. Dodał, że np. w USA rzecznik małej przedsiębiorczości jest „elementem administracji o tej samej nazwie”.

Według niego przedsiębiorcy poruszają się między dwiema skrajnościami – całkowitą regulacją oraz brakiem regulacji, i żadne z tych rozwiązań nie jest dobre. – W pobudzaniu do przedsiębiorczości chodzi o to, by ten suwak, określający miejsce, w którym jesteśmy, przesunąć w odpowiednim kierunku. (...) I wydaje się, że ten pakiet właśnie to robi – zaznaczył.

Odnosząc się do kwestii rzecznika MSP, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj, odpowiadając na zarzuty podkreślił, że „ochrony instancjonalnej najbardziej potrzebują mali przedsiębiorcy”. Podkreślił, że „podstawa niezależności tej instytucji tkwi w jednokadencyjności”. Wiceszef MPiT wskazał, że funkcją Prawa przedsiębiorców jest wykorzystanie dorobku prawa. – Od tego jest ustawa systemowa, że wykorzystuje dorobek prawa, doktryny, orzecznictwa, przenosi na grunt Prawa przedsiębiorców po to, by w jednej ustawie, w kilkudziesięciu artykułach było wszystko zgromadzone. Żeby przedsiębiorca mógł się na to powoływać, a nie na abstrakcyjne zasady znane głównie prawnikom – wskazał.


Dłuższa ulga na start?

Senator Augustyn postulował też „wydłużenie pasa startowego dla firm”, czyli przewidzianej w Konstytucji ulgi na start oraz objęcia nią także składki zdrowotnej.

Jak przypomniał senator sprawozdawca Andrzej Stanisławek (PiS) pomocą dla początkujących przedsiębiorców ma być zwolnienie ich z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze sześć miesięcy wykonywania działalności gospodarczej. – Po tym okresie będą oni mogli skorzystać dodatkowo z ulgi tzw. mały ZUS przez kolejne 24 miesiące – powiedział.

Wiceminister Mariusz Haładyj, odpowiadając na zarzuty podkreślił, że składka zdrowotna, to „element, który powinien pozostać jako obowiązkowa opłata”, by przedsiębiorca nie był pozbawiony ochrony zdrowia. – Uznaliśmy, że składka zdrowotna i utrzymanie systemu zdrowia jest istotne. Jest to składka zdecydowanie niższa niż na ubezpieczenie społeczne – powiedział. Dodał, że dla kosztu ochrony zdrowia nie byłaby to bagatelna kwota. – To byłoby ponad 200 mln zł rocznie – zaznaczył.

Konstytucja Biznesu

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Najważniejszą ustawą z pakietu Konstytucji Biznesu jest Prawo przedsiębiorców. Ma ono wprowadzić zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Wprowadza też instytucję działalności nierejestrowej czy ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
19-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych