zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kopacz i Valls: trzeba pilnować wdrażania porozumień mińskich

15:23, 12.03.2015;   autor: akune;   źródło: PAP

W kwestii konfliktu na Ukrainie konieczna jest solidarność i jednomyślność Europy; trzeba pilnować, by postanowienia drugiego porozumienia pokojowego z Mińska były stosowane – przekonywali w czwartek w Warszawie premierzy Polski i Francji Ewa Kopacz i Manuel Valls.


Podziel się:   Więcej

Na wspólnej konferencji po spotkaniu Kopacz poinformowała, że tematami jej rozmowy z Vallsem były: sytuacja na Ukrainie, bezpieczeństwo tego kraju i ewentualna pomoc w jego proeuropejskich dążeniach. Jak podkreśliła, konkluzje z rozmowy są jednoznaczne: trzeba stać na straży porozumienia pokojowego, które zostało zawarte w Mińsku.

– Oprócz Francji i Niemiec, które rzeczywiście zrobiły wszystko, żeby to porozumienie zostało podpisane, (w staraniach na rzecz jego realizacji – red.) musi również uczestniczyć ponad 20 pozostałych krajów Unii Europejskiej. Żeby to porozumienie było respektowane, musi być solidarność Europy w tej sprawie i jednomyślność w tej sprawie – podkreśliła Kopacz.

– Stoimy na stanowisku, że dzisiaj zdecydowanie chcemy pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie i przy tej solidarności, przy tym wysiłku jednomyślności, jestem przekonana, zresztą pan premier również, (możemy) osiągnąć ten efekt – oświadczyła szefowa polskiego rządu.


Prezydent: obecność NATO na flance wschodniej gwarancją bezpieczeństwa
 
 
 
...
 
Premier Francji Manuel Valls (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Valls: stabilność i pokój są zagrożone

Premier Francji zaznaczył, że postanowienia drugiego porozumienia pokojowego z Mińska muszą być stosowane. – Trzeba tego pilnować, trzeba dokonać oceny – dodał Valls. Podkreślił, że rola Polski jest w tej kwestii bardzo ważna.

– Rozumiemy obawy Polski w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie (...). Wojna u wrót Unii Europejskiej jest wydarzeniem bardzo poważanym i bardzo niepokojącym. Doskonale widzimy, że zagrożona jest stabilność i pokój w Europie – oświadczył Valls.

– Sam fakt, że prezydenci Francji, Polski oraz kanclerz Niemiec mogą się spotykać w ramach Trójkąta Weimarskiego za kilka tygodni, przed wyborami 10 maja w Polsce (...), będzie wyrazem woli stowarzyszenia również Polski, ale bardziej ogólnie wszystkich krajów unijnych, ale przede wszystkim Polski, w tej refleksji, w tym podejściu dotyczącym przyszłości konfliktu na Ukrainie i wdrażania porozumienia Mińsk2 – powiedział francuski premier.

Porozumienia zawarte 12 lutego w Mińsku mówiło o zawieszeniu broni w walkach między ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami; ustalenia z Mińska przewidywały również wycofanie przez strony konfliktu ciężkiego uzbrojenia.


Prezydent: obecność NATO na flance wschodniej gwarancją bezpieczeństwa
Premier Ewa Kopacz (P) i premier Francji Manuel Valls (L), podczas wspólnej konferencji prasowej (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Umowy dwustronne

Podczas wizyty szefa francuskiego rządu podpisano porozumienia między Polską Agencją Kosmiczną a francuskim Narodowym Ośrodkiem Badań Kosmicznych oraz między Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku a francuskim Komisariatem ds. energii atomowej i alternatywnych źródeł energii.

Przed południem Valls zabrał głos podczas forum ekonomicznego, które odbyło się w Pałacu Prymasowskim z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, a także odwiedzi siedzibę Orange Polska.

Podczas spotkania omówione zostały możliwości zacieśnienia relacji handlowych i inwestycyjnych miedzy Polską i Francją; wymieniono także doświadczenia w zakresie dwustronnej współpracy gospodarczej.


O nowej strategii NATO w 2016 r. na szczycie Sojuszu w Warszawie

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
07-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych