zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kopacz: rozmowa z Orbanem była szczera i trudna

13:59, 19.02.2015;   autor: msies;   źródło: IAR, PAP

Jedność Grupy Wyszehradzkiej i potępienie polityki agresji jest rzeczą fundamentalną – oświadczyła Ewa Kopacz na wspólnej konferencji po spotkaniu z szefem rządu Węgier Viktorem Orbanem w Warszawie. Premier podkreśliła, że wielki naród, jakim są Ukraińcy, ma prawo decydować o swoim losie. – Drugie porozumienie z Mińska jest podstawą europejskiej jedności – powiedział z kolei premier Orban.


Podziel się:   Więcej

Premier Węgier przyleciał do Warszawy niedługo po spotkaniu z Władimirem Putinem, który odwiedził Budapeszt we wtorek. Przyjechał na debatę zorganizowaną przez Krajową Izbę Gospodarczą, ale poprosił też o spotkanie z Ewą Kopacz.

Szefowa polskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu mówiła, że „kraje takie jak nasze – które także dzięki pomocy z zewnątrz, dzięki wsparciu zachodnich demokracji wybiły się 25 lat temu na niepodległość – mają dług wdzięczności wobec tych, którym odmawia się prawa do niepodległości”.

– W szczerej i trudnej rozmowie, tak jak to bywa między przyjaciółmi – kiedy mówi się to, co się myśli, patrząc w oczy – w tej szczerej i trudnej rozmowie oznajmiłam panu premierowi Orbanowi, że jedność państw UE i państw Grupy Wyszehradzkiej wobec sytuacji na Ukrainie ma fundamentalne znaczenie – oświadczyła szefowa polskiego rządu.

Polska premier przypomniała dziś, że Polskę i Węgry zawsze łączyła nie tylko przysłowiowa przyjaźń. – Doskonałym tego przykładem jest postać bohatera Polski i Węgier, generała Józefa Bema, w nim splata się wspólnota historii, wspólnota wartości – zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

Polska premier powiedziała też, że jest dumna, iż oba nasze kraje po latach niewoli i „przywiezionej ze Wschodu dyktatury” są członkami wspólnoty Zachodu. – W naszej wspólnej historii, Polska i Węgry zawsze traciły, kiedy w polityce międzynarodowej prawo zastępowała siła – podkreśliła.

Putin z wizytą w Budapeszcie. Premier Węgier: sankcje nałożone na Rosję przez UE są krzywdzące
 
 
 
...
 
Premier Ewa Kopacz (P) i szef węgierskiego rządu Viktor Orban (L) podczas konferencji prasowej (fot. PAP/Rafał Guz)
Wspieramy porozumienie Mińsk II w konflikcie ukraińskim

Według szefa węgierskiego rządu, Europa i Rosja muszą wspólnie pracować nad stabilnością na Ukrainie.

– Wspieramy porozumienie Mińsk II w konflikcie ukraińskim. Sądzimy, że to jest dobry krok, że to jest podstawa europejskiej jedności. Ta jedność jest właśnie zbudowana na Mińsku II – mówił Orban po spotkaniu z premier Ewą Kopacz.

– My wszyscy zgadzamy się z tym, co jest zawarte w tym porozumieniu – podkreślił Orban, odnosząc się do porozumienia zawartego w Mińsku 12 lutego po rozmowach kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a z przywódcami Ukrainy i Rosji – Petrem Poroszenką i Władimirem Putinem.

– Wszystkie cztery punkty są bardzo ważne: trzeba wycofać broń ze strefy, reformy konstytucyjne są potrzebne Ukrainie, Europa i Rosja muszą wspólnie pracować, by powstała stabilność w tym regionie – mówił Orban w Warszawie.

Zaznaczył, że Węgry wspierają jedność, która powstanie na mocy porozumienia z Mińska. – Polska pod tym względem może liczyć na Węgry – podkreślił.
Sankcje dla Rosji są krzywdzące

Informacja o przyjeździe Viktora Orbana do Polski zbiega się w czasie z wtorkową wizytą Władimira Putina w Budapeszcie. Prezydent Rosji przerwał tym spotkaniem ponad czteromiesięczną nieobecność w krajach unijnych. Szef węgierskiego rządu rozmawiał z rosyjskim prezydentem między innymi o kwestiach energetycznych.

Szef węgierskiego rządu Viktor Orban podkreślił po spotkaniu z Władimirem Putinem, że unijne sankcje są dla Rosji krzywdzące. W przeszłości wielokrotnie poddawał w wątpliwość politykę krajów członkowskich względem Moskwy – według premiera Węgier, zbyt pochopnie ocenia się politykę Putina, a przez kryzys ukraiński Rosja oddala się od Unii.

Decyzję o restrykcjach unijni liderzy podjęli po aneksji Krymu przez Rosję. – Sankcje były niepotrzebne i krzywdzące, tak samo jak późniejsze reakcje. Oczywiście, szanujemy zarówno sankcje jak i reakcje na nie. Jednakże naszym wspólnym celem jest wzmocnić współpracę gospodarczą między oboma krajami – powiedział Orban.

Wizyta prezydenta Putina spotkała się z kilkutysięcznym protestem Węgrów w poniedziałkowy wieczór. Demonstrujący nawoływali węgierski rząd do poprawy nadszarpniętych w ostatnich latach stosunków z Unią Europejską i zerwania bliskich więzi, łączących Viktora Orbana z Władimirem Putinem.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
20-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych