zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kosiniak-Kamysz: Złożymy poprawki do nowelizacji ustawy SN w Senacie

08:59, 27.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Złożymy w Senacie poprawki do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, bez ich przyjęcia Polska może nie otrzymać środków europejskich, mimo zatwierdzenia KPO – powiedział w piątek prezes PSL Władysław Kosiniak–Kamysz.


Podziel się:   Więcej

Kosiniak–Kamysz zapytany w Polsat News o decyzję Sejmu, który uchwalił w czwartek prezydencką nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, likwidującej Izbę Dyscyplinarną poinformował, że z jego informacji wynika, iż dopiero gdy nowela zostanie „naprawiona” w Senacie, będą szanse na środki europejskie.

– Czym innym jest zatwierdzenie KPO, mam nadzieję, że do niego dojdzie, myślę że realny jest termin przyszłego tygodnia, a czym innym jest uruchomienie środków (z KPO) i tu jest warunkowość spełnienia zasad praworządności. A ta ustawa w tej formule nie przywraca praworządności – powiedział prezes PSL.


Prezydent: Mam nadzieję, że będę mógł spokojnie podpisać nowelę ustawy o SN, która wyjdzie z parlamentu
Jego zdaniem niezrozumiałe jest np. wycofanie przez PiS w ostatniej chwili poprawki zakładającej, że tzw. test bezstronności sędziego obejmowałby prawomocne orzeczenia, zapadłe w przeszłości. – Opozycja jest odpowiedzialna, naprawi tę ustawę w Senacie i doprowadzi do odblokowania tych środków – zapowiedział polityk. Dopytywany o możliwości odrzucenia senackich poprawek przez PiS ocenił, że „odrzucenie tych poprawek w Sejmie będzie działaniem na szkodę”.

Pytany, jakie to będą poprawki podał, że przede wszystkim będzie to odesłanie w stan spoczynku sędziów Izby Dyscyplinarnej. Po drugie będzie to wymóg 7-letniego doświadczenia sędziów, zasiadających w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, a po trzecie przywrócenie do orzekania tych sędziów, którzy w niesłuszny sposób zostali od niego odsunięci. – Jeżeli chcemy usprawnić wymiar sprawiedliwości, jeśli chcemy przywrócić zasady praworządności, jeśli chcemy mieć gwarancje środków z KPO w lipcu i sierpniu, trzeba to przyjąć – podkreślił prezes PSL.

Jak dodał, Senat powinien się zająć ustawą o SN „jak najszybciej”; poinformował, że już rozmawiał w tej sprawie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.


Sejm uchwalił nowelę ustawy o SN likwidującą Izbę Dyscyplinarną

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych