zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kowalczyk: projekt o obronie życia będzie skierowany do prac w komisjach

13:31, 08.04.2016;   autor: akune;   źródło: PAP

Obywatelski projekt ustawy o powszechnej obronie życia – jak trafi do Sejmu – będzie skierowany do prac w komisjach – powiedział w piątek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że PiS sprzeciwia się odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu.


Podziel się:   Więcej

– Tutaj PiS nie będzie miało stanowiska. Naszym dobrym zwyczajem jest, że w takich sprawach nie ma żadnego stanowiska partii, żadnej dyscypliny partyjnej. Każdy poseł będzie zachowywał się i głosował zgodnie z własnym sumieniem – powiedział Kowalczyk w Sejmie pytany o to, jak PiS zachowa się w głosowaniu nad projektem.

– Za względu, że jest to obywatelski projekt, na pewno nie będzie zalecenia, tym bardziej sugestii, żeby odrzucać ten projekt w pierwszym czytaniu. Na pewno projekt będzie skierowany do dalszych prac – dodał.

Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „Stop Aborcji” został zarejestrowany w Sejmie; wkrótce rozpocznie zbiórkę 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o powszechnej obronie życia.

Zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” wpłynęło do Sejmu w połowie marca. W ramach wstępnej procedury stwierdzono, że zawierało ono braki formalne. W związku z tym marszałek Sejmu wezwał Komitet do ich usunięcia. 29 marca 2016 r. do Sejmu wpłynęło uzupełnienie do zawiadomienia.


Sejm zarejestrował Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „Stop Aborcji”
Co zawiera projekt ustawy?

W projekcie znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerwania ciąży a także nakładające na organa administracji rządowej i samorządowej pomoc materialną i opiekę dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matkom iż ich dzieciom, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego.

W projekcie jest również propozycja, by do programów nauczania szkolnego wprowadzić wychowanie do życia w rodzinie z nauką o odpowiedzialnym rodzicielstwie.

Zmiany dotyczą także Kodeksu karnego; wnioskodawcy proponują kary m.in. za spowodowanie śmierć dziecka poczętego.


Szydło: rząd nie pracuje nad żadnymi zmianami ws. aborcji
Kiedy przepisy dopuszczają przerwania ciąży?

Obecnie w myśl ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

W poniedziałek premier Beata Szydło odniosła się do obywatelskiego projektu. – Każdy ma prawo do własnych opinii i w sumieniu ma prawo do rozstrzygania tak ważnych i delikatnych kwestii – powiedziała premier Beata Szydło, pytana o możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji.

Z kolei w zeszłym tygodniu prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził: „W mojej partii w takich sprawach nie ma dyscypliny. Jeśli dzisiaj mógłbym w tej sprawie coś przewidywać, to jestem przekonany, że ogromna większość klubu, a może wszyscy, poprą tę propozycję”.


„Stanowisko katolików jest jasne i niezmienne”. Szydło za całkowitym zakazem aborcji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
25-07-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych