zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

KPRM: Łukasz Wojewoda dyrektorem Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM

17:17, 14.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Płk Łukasz Wojewoda 18 października zastąpi na stanowisku dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM Roberta Koślę i będzie odpowiadał m.in. za koordynację funkcjonowania Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.


Podziel się:   Więcej

Jak podano w czwartkowym komunikacie, płk Łukasz Wojewoda od najbliższego poniedziałku jako dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny będzie m.in. za koordynację funkcjonowania i rozwoju Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa oraz realizację Strategii Cyberbezpieczeństwa RP.

Obecnie funkcję dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa pełni Robert Kośla, który - jak podkreślono w komunikacie - uczestniczył m.in. w pracach przy ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz powołaniu Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie stanowiącego platformę wymiany doświadczeń pomiędzy administracją publiczną a przedsiębiorcami i organizacjami działającymi w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Według KPRM płk Łukasz Wojewoda to absolwent Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie o kierunku Łączność i Telekomunikacja oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w zakresie Cyberbezpieczeństwa. Jest oficerem z wieloletnim doświadczeniem w obszarze cyberbezpieczeństwa, łączności i informatyki, a w szczególności w organizowaniu i prowadzeniu procesów obsługi incydentów bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz testów bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Młodzieży
Wojewoda - wskazała KPRM - aktywnie uczestniczył w projektowaniu i wdrażaniu systemów teleinformatycznych na potrzeby zapewnienia wymaganego poziomu cyberbezpieczeństwa, jak również w organizowaniu i prowadzeniu cyber threat intelligence (CTI, rozpoznanie zagrożeń cyberprzestrzeni). Współtworzył i zarządzał Security Operation Center (SOC) w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Reprezentując resort obrony narodowej współtworzył Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. Zdobył także m.in. Certyfikat GIAC Information Security Professional (GISP) oraz Certyfikat Certified Ethical Hacker (CEH).

Krajowy system cyberbezpieczeństwa ma na celu zapewnienie cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym, w szczególności niezakłóconego świadczenia usług kluczowych i usług cyfrowych oraz osiągnięcie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych służących do świadczenia tych usług.

System obejmuje operatorów usług kluczowych (m.in.: z sektora energetycznego, transportowego, zdrowotnego i bankowości), dostawców usług cyfrowych, zespoły CSIRT (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego) poziomu krajowego, sektorowe zespoły cyberbezpieczeństwa, podmioty świadczące usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, organy właściwe do spraw cyberbezpieczeństwa oraz pojedynczy punkt kontaktowy do komunikacji w ramach współpracy w Unii Europejskiej w dziedzinie spraw cyberbezpieczeństwa.

„Premier zwrócił się do szefa PE o udział w następnym posiedzeniu, aby przedstawić stanowiska Polski”

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych