zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

KPRM: W listopadzie został założony 13-milionowy profil zaufany

15:12, 03.12.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

10 listopada liczba profili zaufanych przekroczyła 13 mln – wynika z piątkowej informacji prasowej KPRM.


Podziel się:   Więcej

"Listopad był kolejnym miesiącem, który zapisze się w historii profilu zaufanego (PZ). 10 listopada ktoś w Polsce założył 13-milionowy PZ" - przekazano w piątkowej informacji prasowej Wydziału Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W informacji podano, że z profilu zaufanego, który umożliwia potwierdzanie tożsamości w kontaktach z e-administracją i dzięki któremu wiele spraw urzędowych można załatwić online, korzysta już prawie 13,2 mln Polaków, z czego w listopadzie założyło go prawie 234 tys. osób.

– Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne i proste. Najszybciej i najwygodniej zrobić to przez internet, np. korzystając z bankowości elektronicznej. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości - wystarczy, że uda się do jednego z ponad 1500 punktów potwierdzających profil zaufany. To np. urzędy miast, placówki pocztowe i wiele innych instytucji – powiedział cytowany w informacji prasowej sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej poinformował, że w listopadzie najpopularniejszą e-usługą była Historia pojazdu. Polacy skorzystali z niej 18 mln 359 tys. 279 razy. Dzięki tej usłudze można sprawdzić, czy kupowany pojazd był kradziony, a także jego stan licznika i dane techniczne.


Dlaczego profil zaufany zwalnia? Szef KPRM odpowiada
Z informacji prasowej wynika, że z usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu z kolei Polacy skorzystali w listopadzie ponad 81,4 tys. razy. Swoje punkty karne Polacy w listopadzie sprawdzali natomiast ponad 1,61 mln razy. Można tego dokonać poprzez aplikację mObywatel albo z wykorzystaniem usługi Sprawdź swoje punkty karne, które można znaleźć na portalu gov.pl. (ten ostatni w listopadzie został odwiedzony przez ponad 14,4 milionów użytkowników). Z usługi Bezpieczny autobus, która umożliwia sprawdzenie takiego pojazdu, w listopadzie skorzystano 79,9 tys. razy.

Z danych przedstawionych przez Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM wynika, że w listopadzie z usługi Wyślij pismo ogólne skorzystano 186,1 tys. razy. Odpis aktu stanu cywilnego przez internet pobrano w listopadzie 22,5 tys. razy. W listopadzie ponad 12,3 tys. razy Polacy zameldowali się lub wymeldowali, zgłosili blisko 12,4 tys. narodzin oraz ponad 3,9 tys. razy wystąpili o dowód dla dziecka. W ubiegłym miesiącu też przez internet 4620 osób zgłosiło zniszczenie lub utratę dowodu.

„(...) jeśli chcecie mieć swoje dokumenty zawsze przy sobie, zainstalujcie i korzystajcie z naszej aplikacji mObywatel. Znajdziecie tam dane z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, wspominany już licznik punktów karnych, certyfikat szczepienia, e-recepty... w listopadzie pobrało ją ponad 300 tys. Polaków! Oznacza to, że każdego dnia ostatniego miesiąca przybywało nam średnio ponad 10 tys. nowych mObywateli” – podano w informacji prasowej KPRM.


Profil zaufany ma już ponad 8,5 mln Polaków

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych