zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kraska: Zamierzamy o tysiąc zwiększyć bazę łóżek geriatrycznych

16:45, 25.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Planujemy przekształcenie części łóżek w oddziałach szpitalnych o niskim obłożeniu na łóżka geriatryczne; celem jest zwiększenie bazy łóżek o tysiąc – powiedział czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.


Podziel się:   Więcej

Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wiceminister Kraska zaprezentował informację o stanie opieki geriatrycznej. Jak mówił, „seniorzy to niejednorodna grupa ani pod względem psychicznym, ani fizycznym, ani społecznym, dlatego też ich potrzeby są bardzo różne”.

– Osoby starsze bardzo często zmagają się z wieloma dolegliwościami, głównie o charakterze przewlekłym, ale też z wielochorobowością. Rolą opieki geriatrycznej jest zapewnienie opieki takim osobom – mówił Kraska. Podał, że w Polsce aktualnie lekarzy ze specjalizacją geriatryczną jest 504, z czego 491 wykonuje zawód.

– W latach 2008-2020 nastąpiło podwojenie liczby specjalistów. W trakcie szkolenia, specjalizacji obecnie jest 127 osób, z czego 92 osoby odbywają je w procesie pozarezydenckim – mówił.

Wiceminister poinformował również, że w Polsce funkcjonuje 58 oddziałów geriatrycznych. Łącznie mają one 1208 łóżek.

– Planujemy przekształcenie części łóżek na oddziałach szpitalnych o niskim obłożeniu na łóżka geriatryczne. Celem jest zwiększenie bazy o tysiąc – powiedział Kraska.


W Sejmie m.in. informacja rządu o sytuacji osób starszych


Premier Morawiecki: Musimy zadbać o naszych seniorów
Wymieniając działania mające na celu wsparcie seniorów w Polsce wymieniał program "Leki 75 plus", w którego ramach - mówił - „systematycznie zwiększamy liczbę refundowanych substancji czynnych, w tej chwili jest ich 2051, co stanowi prawie 50 proc. wszystkich leków refundowanych”.

Dodał, że przez cztery lata funkcjonowania programu przeznaczono na niego ponad 2,4 mld zł i skorzystało.

– Uruchomiliśmy też kilka programów profilaktycznych dla seniorów, głównie dla utrzymania aktywności zawodowej, edukacji opiekunów medycznych, również w strategii onkologicznej jest element wsparcia opieki nad seniorami – wymieniał. Zwracał też uwagę na wprowadzenie e-recept.


Premier: Polski model dobrobytu to państwo przyjazne osobom w każdym wieku

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych