zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Krasnodębski: Socjaliści, zieloni i liberałowie prawdopodobnie stworzą koalicję w Niemczech

09:27, 28.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Najbardziej prawdopodobna koalicja w Niemczech, jaka może powstać po wyborach, to ta z udziałem socjalistów, zielonych i liberałów – uważa europoseł Zdzisław Krasnodębski.


Podziel się:   Więcej

Zdaniem europosła większe szanse na utworzenie rządu ma obecnie SPD niż CDU.

– Pytanie, czy uda im się przekonać zielonych i liberałów do zawarcia kompromisu i budowy koalicji. Niemcy to państwo, w którym od lat rządy są koalicyjne, system sprawowania władzy jest zbiorowy i można spodziewać się, że ten model będzie kontynuowany. Efekt tego będzie taki, że nie będzie wyrazistego programu jednej partii, tylko różne partie będą realizowały swoją politykę w przejętych ministerstwach – powiedział.

Taka koalicja – zdaniem europosła – będzie bardziej prorosyjska niż obecnego gabinetu Angeli Merkel.

– Będzie prowadziła politykę socjalną, więc na poziomie unijnym będzie zwracała uwagę na pewne – kwestie związane z kosztami społecznymi transformacji energetycznej. Nie można zapominać jednak, że SPD to partia Gerharda Schroedera, Willy Brandta, a więc tradycja tzw. ostpolitik, która oznacza dogadywanie się z Rosją, odżyje. Z pewnością pojawią się głosy o potrzebie zniesienia unijnych sankcji nałożonych na Rosję – powiedział. Jego zdaniem „będzie też ostrzejsza krytyka tzw. braku praworządności w Polsce”.


Morawiecki po spotkaniu z Merkel: Mamy pełne wsparcie Niemiec, aby bronić Europy przed nielegalną imigracją
Dużo mniej prawdopodobna jest jego zdaniem budowa koalicji składająca się z CDU/CSU, zielonych i liberałów. – Nie można jednak wykluczyć też takiego scenariusza – wskazuje.

Niedzielne wybory do niemieckiego Bundestagu wygrali socjaldemokraci z SPD, zdobywając 25,7 proc. głosów i wyprzedzając chadeków z CDU/CSU, którzy uzyskali 24,1 proc. Niemcy spekulują teraz, jakie partie stworzą koalicję rządzącą krajem przez kolejne cztery lata.


Spotkanie Morawiecki – Merkel o bezpieczeństwie granic UE i napięciach wewnątrz UE
Rozmowy koalicyjne zainicjuje partia, która zdobyła w wyborach najwięcej głosów. To zwycięzca wybierze partię - zwykle jedną lub dwie - z którymi w ramach koalicji będzie współtworzyć nowy rząd.

Zwycięska partia wskazuje także swojego kandydata do objęcia urzędu kanclerza. Z kolei kanclerz wyznacza jednego z członków gabinetu (zazwyczaj współkoalicjanta) na wicekanclerza.
Dla ustępującej kanclerz Angeli Merkel (CDU) kadencja nie skończyła się z dniem wyborów – będzie ona urzędować na stanowisku aż do czasu wyłonienia nowego rządu i następującego krótko po tym zaprzysiężeniu nowego kanclerza.

Jak podkreślają niemieckie media, jest prawdopodobne, że Merkel uda się wyprzedzić Helmuta Kohla w rankingu najdłużej urzędujących kanclerzy RFN. Kadencja Kohla, zakończona w 1998 roku, trwała 5870 dni. Aby pobić ten rekord, Merkel musiałaby pozostać na stanowisku przynajmniej do 17 grudnia.


Kanclerz Merkel złoży wizytę w Warszawie. Spotka się z prezydentem i premierem
Termin zaprzysiężenia nowego gabinetu i nowego kanclerza zależy od przebiegu i postępów rozmów koalicyjnych – w 2007 r. okres od wyborów do zaprzysiężenia kanclerza wyniósł niewiele ponad miesiąc, w 2013 r. – zajęło to prawie trzy miesiące, od września do grudnia.

Wyjątkowo długo odbywało się to po wyborach cztery lata temu – rozmowy i negocjacje trwały od września 2017 r. do 12 marca 2018 r., kiedy to chadecy z CDU/CSU zawarli ostatecznie porozumienie z socjaldemokratami z SPD. Dwa dni później Bundestag zatwierdził powołanie Merkel na urząd kanclerza i dokonano zaprzysiężenia członków nowego rządu, tzw. Wielkiej Koalicji (Unia i SPD).


Prezydent Duda powitał prezydenta Steinmeiera

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
23-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych