zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Krytyka Nord Stream 2 na posiedzeniu komisji Parlamentu Europejskiego

20:57, 23.02.2021;   autor: elolc;   źródło: IAR

Ostrej krytyce został poddany projekt Nord Stream 2 na posiedzeniu komisji do spraw przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego. Europosłowie apelowali o zatrzymanie tej inwestycji.


Podziel się:   Więcej

W posiedzeniu komisji wzięła udział dyrektor generalna do spraw energii Komisji Europejskiej Ditte Juul Jorgensen. Część europosłów krytykowali Nord Stream 2. Przeciwnicy tej inwestycji wielokrotnie apelowali do niemieckich władz w tej sprawie ale te twierdziły, że to projekt komercyjny.

- To do początku była hipokryzja. Nord Stream 2 to projekt polityczny, który uderzy w solidarność europejską. Zwiększy polityczny i gospodarczy wpływ Rosji na region. Zapewni temu państwu dodatkowe dochody, osłabiając skutek sankcji nakładanych przez Unię Europejską - wyliczała europoseł Beata Szydło.

O zatrzymanie Nord Stream 2 apelował też były premier, europoseł Jerzy Buzek. Mówił, że ta inwestycja jest wymierzona w bezpieczeństwo energetyczne Unii. Część deputowanych wytykała Komisji Europejskiej bierność w tej sprawie. Jej przedstawicielka zapewniała, że jeżeli inwestycja zostanie sfinalizowana, to komisja będzie pilnowała zgodności z unijnym prawem.

Nord Stream połączył Rosję z Niemcami 10 lat temu. Rura została poprowadzona po dnie Morza Bałtyckiego. Teraz finalizowane są prace nad drugą nitką Gazociągu Północnego.PE zagłosuje nad rezolucję wzywającą do wstrzymania budowy Nord Stream 2