zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP dla księdza Romana Twaroga

08:34, 22.12.2016;   autor: msies;   źródło: Kancelaria Prezydenta

Ksiądz Roman Twaróg został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie szef gabinetu prezydenta min. Adam Kwiatkowski


Podziel się:   Więcej

Ksiądz Twaróg od 1990 roku jest proboszczem kamienieckiej Katedry Świętego Piotra i Pawła.

Ks. Twaróg dba o zachowanie polskiej kultury i polskiego dziedzictwa materialnego na Kresach. Odbudował i wyremontował historyczną katedrę, a także minaret z figurą Matki Bożej. Podjął działania mające na celu uporządkowanie placu katedralnego, gdzie wzniósł pomniki Jana Pawła II i Pana Michała Wołodyjowskiego. Minister Kwiatkowski w imieniu prezydenta złożył pod pomnikami kwiaty i zapalił znicze.

Z pomocą Polakom na Wschodzie

Minister Adam Kwiatkowski wziął udział w świątecznej akcji pomocowej Polakom na Ukrainie. Trzeci w tym roku wyjazd z pomocą Polakom na Wschodzie, organizowany przez Kancelarię Prezydenta RP przy wsparciu Rodaków z różnych krajów i darczyńców z Polski, dotarł do Kamieńca Podolskiego, Gródka i Stanisławowa.

Ponad 200 Polaków i osób polskiego pochodzenia uczestniczyło w spotkaniu opłatkowym z Ministrem Adamem Kwiatkowskim w Kamieńcu Podolskim. Podczas spotkania został odczytany list od Pary Prezydenckiej. Z okazji Narodowego Czytania Henryka Sienkiewicza Minister Kwiatkowski, wspólnie z dziećmi, przeczytał fragmenty „Pana Wołodyjowskiego”. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali prezenty i dzielili się opłatkiem przy tradycyjnych, polskich potrawach wigilijnych.
Mn. Adam Kwiatkowski wziął udział w świątecznej akcji pomocowej Polakom na Ukrainie ( fot. Kancelaria Prezydenta)
Wizyta w Gródku

Minister Adam Kwiatkowski odwiedził Dom Miłosierdzia w Gródku prowadzony przez Ojca Wiktora Łutkowskiego, gdzie przekazał produkty żywnościowe, artykuły sanitarne, koce a mieszkającym w nim starszym osobom prezenty świąteczne. Szef Gabinetu Prezydenta RP odwiedził w domach najbardziej potrzebujących Polaków i przekazał im paczki świąteczne od Pary Prezydenckiej. Wśród odwiedzanych osób byli zesłańcy na Syberię, do Kazachstanu i osoby zasłużone dla życia polskiej wspólnoty.

Minister odwiedził Dom Miłosierdzia w Gródku prowadzony przez Ojca Wiktora Łutkowskiego, gdzie przekazał produkty żywnościowe, artykuły sanitarne, koce a mieszkającym w nim starszym osobom prezenty świąteczne. Adam Kwiatkowski odwiedził w domach najbardziej potrzebujących Polaków i przekazał im paczki świąteczne od pary prezydenckiej. Wśród odwiedzanych osób byli zesłańcy na Syberię, do Kazachstanu i osoby zasłużone dla życia polskiej wspólnoty.

Świąteczne spotkania w Kamieńcu Podolskim i Stanisławowie

W Kamieńcu Podolskim minister uczestniczył w mszy świętej w języku polskim w historycznej Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła i w obecności miejscowych władz i przedstawicieli Konsulatu RP w Winnicy dokonał otwarcia wystawy „Samarytanie z Markowej”.

Spotkanie świąteczne z Polakami i osobami polskiego pochodzenia odbyło się również w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie.