zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Księgowi otrzymają wsparcie przy objaśnianiu rozwiązań Polskiego Ładu

13:42, 05.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Zwiększone wsparcie dla księgowych m.in. poprzez webinaria z ekspertami resortu finansów, rozszerzenie bazy wiedzy o konkretnych rozwiązań reformy, a także porady dla obywateli w urzędach skarbowych zapowiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu pytany był na konferencji prasowej o wsparcie dla księgowych przy objaśnianiu przepisów realizujących rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu.

W odpowiedzi zaznaczył, że reforma ma zasadniczy i kompleksowy charakter, więc stawia przed wdrażającymi ją księgowymi duże wyzwania. Jak mówił, cały pakiet działań informacyjnych i szkoleniowych zostanie rozszerzony.

- Dużo więcej będzie webinariów, podczas których księgowi będą mogli bezpośrednio z ekspertami z Ministerstwa Finansów i Administracji Skarbowej realizować szkolenia, zadawać pytania - opisywał Piotr Müller. Wskazał, że rozszerzany jest także przewodnik po reformie, który zawiera odpowiedzi na wątpliwości i pytania, jakie pojawiają się na bieżąco.

Müller: Dokonamy korekt, by osoby mające nieprawidłowo naliczone wynagrodzenia
 
 
 
...
 
Według Müllera, szczegółowe objaśnienia dotyczące rozwiązań Polskiego Ładu znajdują się na rządowej stronie więcejwportfelach.gov.pl, m.in. w zakładce Q&A (Pytania i Odpowiedzi). Rzecznik rządu zapowiedział rozszerzenie tej bazy, zaznaczając, iż już w tej chwili znajduje się w niej ponad 100 pytań wraz z odpowiedziami. - Ta baza w tym miejscu będzie rozszerzana, by wdrażać tę reformę w sposób łatwiejszy - powiedział.

Rzecznik rządu poinformował także, iż od połowy stycznia w każdym urzędzie skarbowym obywatele będą mogli skonsultować się z ekspertem ws. rozwiązań Polskiego Ładu, np. zapytać, czy powinni złożyć PIT-2 oraz o ulgę dla klasy średniej.

Müller przyznał w czasie konferencji, że mogło dojść do złego naliczenia zaliczki na podatek dochodowy. - To jest pewnego rodzaju błąd, który może był zastosowany w niektórych miejscach, ale również i pewna nieścisłość przepisów, która daje taką możliwość interpretacji, by w ten sposób faktycznie do tego podejść - tłumaczył rzecznik rządu. Zapowiedział także korekty rozporządzenia ministra finansów dotyczącego naliczania zaliczek na podatek dochodowy.
1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto.

Müller: Przygotowujemy warianty rozwiązań rekompensujących podwyżki cen gazu i energii

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych