zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kto wszedł do Parlamentu Europejskiego? – wyniki sondażowe

22:17, 26.05.2019;   autor: msies;   źródło: IAR

Zgodnie z sondażem exit poll dla TVP Info, Prawo i Sprawiedliwość wygrało w siedmiu okręgach (Warmińsko-Mazurskie z Podlaskim, Mazowsze, Łódzkie, Lubelskie, Podkarpackie, Małopolska ze Świętokrzyskim oraz Śląsk). W sześciu okręgach wygrała Koalicja Europejska (Pomorze, Kujawsko-Pomorskie, Warszawa, Wielkopolska, Dolny Śląsk z Opolszczyzną oraz Lubuskie z Zachodniopomorskim).


Podziel się:   Więcej

Z prognozy podziału mandatów wynika, że przy takich wynikach, jakie przyniósł sondaż exit poll pracowni IPSOS dla TVP Info, PiS miałby w Parlamencie Europejskim 24 mandaty, Koalicja Europejska - 22 mandaty, a Wiosna i Konfederacja - po trzy mandaty.

Zgodnie z sondażem, w okręgu obejmującym Pomorze dwa mandaty zdobyła Koalicja Europejska (Magdalena Adamowicz oraz najprawdopodobniej Janusz Lewandowski), a jeden Prawo i Sprawiedliwość (najprawdopodobniej Anna Fotyga).

W okręgu obejmującym województwo kujawsko-pomorskie po jednym mandacie przypadnie KE (Radosław Sikorski)i PiS (Kosma Złotowski).

W okręgu obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie dwa mandaty przypadną PiS (Karol Karski i Krzysztof Jurgiel), a jeden - Koalicji Europejskiej (Tomasz Frankowski).

W Warszawie i okolicznych powiatach trzy mandaty przypadną KE (Włodzimierz Cimoszewicz, Danuta Huebner i Kamila Gasiuk-Pihowicz), jeden PiS (Jacek Saryusz-Wolski) i jeden Wiośnie (Robert Biedroń).

Z Mazowsza dwa mandaty obejmie PiS (Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk), a KE jeden (Jarosław Kalinowski).

Cztery partie w Parlamencie Europejskim: PiS, KE, Wiosna i Konfederacja
W Łódzkiem po jednym mandacie otrzyma PiS (Witold Waszczykowski) oraz KE (Marek Belka).

W Wielkopolsce najprawdopodobniej po dwa mandaty przypadną Koalicji Europejskiej (Ewa Kopacz, Leszek Miller) oraz Prawu i Sprawiedliwości (Zdzisław Krasnodębski i najprawdopodobniej Andżelika Możdżanowska), a jeden może przypaść Wiośnie (Sylwia Spurek).

W Lubelskiem dwa mandaty zgarnie PiS (Elżbieta Kruk i Beata Mazurek), a jeden KE (Krzysztof Hetman).

Z Podkarpacia dwóch europosłów będzie mieć PiS (Tomasz Poręba, Bogdan Rzońca), a jednego KE (Elżbieta Łukacijewska).

W Małopolsce i Świętokrzyskiem cztery mandaty zdobyło PiS (Beata Szydło, Patryk Jaki, Ryszard Legutko i Dominik Tarczyński), dwa - KE (Róża Thun, Adam Jarubas), a jeden najprawdopodobniej Konfederacja (Konrad Berkowicz).

Na Śląsku po trzy mandaty otrzymają PiS (Jadwiga Wiśniewska, Izabela Kloc i Grzegorz Tobiszowski) oraz KE (Jerzy Buzek, Jan Olbrycht i najprawdopodobniej Marek Balt), a także najprawdopodobniej jeden Wiosna (Łukasz Kohut).

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie po dwa mandaty przypadną KE (Janina Ochojska i Andrzej Buła) oraz PiS (Anna Zalewska i Beata Kempa).

W okręgu obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie dwa mandaty przypadną KE (Bartosz Arłukowicz i najprawdopodobniej Bogusław Liberadzki), a jeden - PiS (Joachim Brudziński).

Powyższe zestawienie jest oparte na sondażu exit-poll, co oznacza, że ostateczne wyniki i podział mandatów, a także nazwiska kandydatów, którzy je obejmą, mogą się jeszcze zmienić.

Wybory do PE: frekwencja najwyższa od 20 lat

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych