zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Ku przestrodze przed złem wojny”. Oddano hołd ofiarom obozów zagłady

13:38, 14.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Hołd więźniom i ofiarom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitz-Birkenau i Mauthausen-Gusen, oddano w piątek przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pamięć o obozach jest konieczna, aby zło wojny nigdy się nie powtórzyło – podkreślono.


Podziel się:   Więcej

List do uczestników uroczystości skierował również marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który odczytała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

„W tym roku mija 80 lat od wybuchu drugiej wojny światowej. Wojny, która pochłonęła miliony istnień ludzkich. O świcie 1 września 1939 roku wojska niemieckie przekroczyły granicę Rzeczypospolitej. Przez kolejne lata okupacji niosły śmierć i zniszczenie. Hitlerowski plan podporządkowania bądź unicestwienia innych narodów spowodował, że na ziemiach polskich powstały miejsca straszliwej kaźni – obozy koncentracyjne i obozy zagłady” – napisał Kuchciński.

Dodał, że w niemieckich nazistowskich obozach „ludzkie okrucieństwo ujawniło swoje najgorsze oblicze”. „Dziś na całym świecie obozy pozostają symbolem zniewolenia i niewymownego zła. Trudno wyrazić bezmiar cierpienia i pogardy jakich doświadczyli więźniowie” – zaznaczył marszałek Sejmu.

„"Historie miejsc kaźni oraz milionów ludzi, którzy zginęli męczeńską śmiercią i tych którzy na zawsze utracili zdrowie dla nas współczesnych niosą swoistą przestrogę, aby czas wojny się nie powtórzył. W dniu obchodów narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady słowa +nigdy więcej+ nabierają szczególnego znaczenia, rozbrzmiewają głośniej niż zwykle” – podkreślił Kuchciński.

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Uroczystość, która odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza będzie kontynuowana na terenie Muzeum Więzienia „Pawiak” w Warszawie. Biorą w niej udział m.in. żołnierze Armii Krajowej, powstańcy warszawscy, przedstawiciele IPN i władz Warszawy.


Uroczystość wiąże się z obchodzonym 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz Niemcy przywieźli 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Stali się pierwszymi więźniami obozu. Data ich deportacji uważana jest za moment, w którym Auschwitz rozpoczęło działalność.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
17-11-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych