zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kuchciński: Nie zemsta, lecz pamięć o ludobójstwie na Wołyniu jest istotna

18:07, 11.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Wołyń jest świadectwem ogromu bólu i cierpienia, jakie niesie nienawiść podsycana przez nacjonalistyczną, a także totalitarną ideologię – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście z okazji przypadającego 11 lipca Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.


Podziel się:   Więcej

Podczas centralnych uroczystości zorganizowanych w Warszawie m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej, Sejm reprezentowała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Jan Kasprzyk – szef UdsKiOR, prof. Krzysztof Szwagrzyk – zastępca prezesa IPN, Adam Siwek - dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, a także parlamentarzyści i środowiska kombatanckie.

„Nie można zataić śmierci ponad stu tysięcy polskich obywateli, stanąć obojętnie wobec zbrodni dokonanych przez oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Prawda winna być obecna w powszechnej świadomości nas współczesnych i późniejszych pokoleń, bowiem nie zemsta, lecz pamięć jest istotna. Ku przestrodze, by czas nienawiści i wojny już nigdy się nie powtórzył” – dodał marszałek Sejmu w liście odczytanym w trakcie ceremonii przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


Premier: Nie spoczniemy, dopóki cała prawda o rzezi wołyńskiej nie zostanie wyjaśniona
Uroczystości w Warszawie

Uroczystości zainaugurowała msza święta odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP oraz w intencji żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Następnie uczestnicy udali się na plac Józefa Piłsudskiego, by w samo południe złożyć wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Ostatnim punktem programu uroczystości była wspólna modlitwa i Apel Poległych przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa oraz ceremonia składania kwiatów przy pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty.Prezydent: żeby serca i żal mogły się uspokoić, potrzebne nam jest upamiętnienie
W hołdzie bestialsko pomordowanym

11 lipca stał się symbolem zbrodni wołyńskiej, jako apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 do wiosny 1945 r. Właśnie w tę lipcową niedzielę '43 oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości. Badacze obliczają, że tylko tego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków.

Za zbrodnią, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, stała Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordach swoich polskich sąsiadów. Ofiarami byli Polacy zamieszkujący tereny Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia.

W ocenie polskich historyków zbrodnia wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ogółem ponad 100 tys. osób. Wśród zamordowanych, obok zdecydowanej większości Polaków, byli także Żydzi, Ormianie, Czesi, przedstawiciele innych mniejszości, a także Ukraińcy, którzy stanęli po stronie ofiar.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu z 22 lipca 2016 r. Uchwała oddaje hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”.

Jednocześnie w swej treści podkreśla, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek i wdzięczność Ukraińcom, którzy ratując własne życie ratowali Polaków oraz apeluje do prezydenta o uhonorowanie tych osób odznaczeniami państwowymi. Sejm przypomina również postawę znacznej części ludności ukraińskiej, która odmawiała udziału w napadach na Polaków”.„Nie pozwolimy, by Ukraina weszła do UE ze sztandarem z Banderą”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych