zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kukiz po rozmowie z prezydentem: W październiku projekt ustawy ws. sędziów pokoju powinien być w Sejmie

07:51, 01.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– W październiku projekt ustawy ws. powołania instytucji sędziów pokoju powinien się pojawić w Sejmie – powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, który w tej sprawie spotkał się w czwartek wieczorem z prezydentem Andrzejem Dudą.


Podziel się:   Więcej

Głównym tematem rozmów między prezydentem a liderem Kukiz'15, które odbyło się w czwartek wieczorem, była kwestia wprowadzenia do porządku prawnego instytucji sędziów pokoju, nad czym pracował zespół powołany przy prezydencie pod przewodnictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, współautora białej księgi dla Kukiz'15 ws. sędziów pokoju.

Zmieścimy się we wcześniej ustalony terminie, czy w październiku ta ustawa powinna się pojawić w Sejmie – powiedział Kukiz.

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo.

Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.


Prezydent Andrzej Duda spotka się z Pawłem Kukizem
Na spotkaniu był także zaproszony przez Kukiza Rafał Górski z inicjatywy „Obywatele decydują”.

Przedstawiliśmy projekt ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej – powiedział lider Kukiz'15. – W naszej propozycji chodzi o digitalizację zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą – powiedział. – Prezydent wykazał zainteresowanie tymi propozycjami – dodał.

Prezydentowi w rozmowach towarzyszył szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.


W przyszłym tygodniu możliwe spotkanie prezydenta z Pawłem Kukizem. Wśród tematów m.in. sędziowie pokoju

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych