zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kumoch: Do ewakuacji dyplomatów z Ukrainy podchodzimy ze spokojem

09:32, 26.01.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Bardzo spokojnie podchodzimy do kwestii wycofania polskich dyplomatów z Ukrainy; uważamy, że trzeba przeciwdziałać powstaniu paniki - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Dodał, że pracownicy ambasady nie oczekują wycofania z placówki.


Podziel się:   Więcej

Kumoch był pytany w środę w Radiu Zet, czy Polska wycofa swoich dyplomatów z Ukrainy. – Bardzo spokojnie podchodzimy do sytuacji na Ukrainie w tym zakresie, ponieważ uważamy, że trzeba przeciwdziałać też powstaniu paniki. O to też prosili nas ukraińscy partnerzy - mówił Kumoch.

Prezydencki minister dodał, że Amerykanie - którzy wycofują swoich dyplomatów - mają inna procedurę i liczbę dyplomatów. – U nas nie ma oczekiwań ze strony ludzi, którzy pracują na Ukrainie, że zostaną ewakuowani. Wręcz przeciwnie. Nie znam na razie planów ewakuacji naszych dyplomatów - zaznaczył.

Przestrzegł też przed ewakuacją z kraju, w którym nie ma wojny. – Może to doprowadzić do paniki mieszkańców i obniżenia morale - stwierdził.


Kumoch: W obliczu zagrożenia Ukraina może liczyć na polskie wsparcie

Ewakuacje z Ukrainy


W związku z rosnącym ryzykiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę Departament Stanu polecił rodzinom całego personelu amerykańskiego ambasady USA w Kijowie opuszczenie tego kraju. Wycofanie części swoich obywateli z Ukrainy zapowiedział też rząd Kanady i Korei Płd. Ewakuację z Ukrainy 75 tys. osób uprawnionych do izraelskiego obywatelstwa rozważa także rząd Izrael.

Żądania Rosji


Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ok. 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Zwołanie na piątek Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedział prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w poniedziałek w międzynarodowych konsultacjach ws. sytuacji wokół Ukrainy i na wschodniej flance NATO. W poniedziałek wieczorem odbyła się, w formie wideokonferencji, rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO.


Kumoch: Polska wspiera Ukrainę; nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych