zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kumoch: Kwestia bezpieczeństwa w regionie tematem rozmowy prezydenta z sekretarzem generalnym NATO

16:30, 24.11.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

Kwestia bezpieczeństwa w regionie będzie tematem czwartkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Brukseli – przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

W środę po południu biuro prasowe NATO poinformowało, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się w czwartek w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli z prezydentem Andrzejem Dudą. Po spotkaniu - około godziny 14.15 - jest zaplanowana konferencja prasowa z udziałem Stoltenberga i Dudy.

O temat spotkania oraz o to, czy Polska wystąpi o uruchomienie art. 4 Traktatu NATO w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, PAP spytała szefa BPM Jakuba Kumocha.

Prezydent istotnie będzie jutro w Brukseli, gdzie odbędzie rozmowę z sekretarzem generalnym NATO - przekazał prezydencki minister.

Jak dodał, tematem rozmowy Dudy ze Stoltenbergiem będzie kwestia bezpieczeństwa w regionie.

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia. Na mocy specustawy do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma stanąć stalowy płot - zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu.

W wywiadzie dla PAP 14 listopada premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Alaksandra Łukaszenki. Poinformował też, że z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi on, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek z nich.


Premier po spotkaniu z Macronem: Mówiłem o obawach dotyczących m.in. sytuacji na granicy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych