zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kumoch o spotkaniu Duda-Macron: Wśród tematów energetyka i przełamywanie podziałów w UE

17:19, 27.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Partnerstwo strategiczne w sprawach energetyki, redukcja napięć między Polską a instytucjami Unii Europejskiej i przełamywanie podziałów w Unii były wśród tematów spotkania prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Francji Emmanuela Macrona - poinformował PAP szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda przebywa w środę w Paryżu z roboczą wizytą, podczas której spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Rozmowy przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii.

W delegacji uczestniczą również szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej: wiceministrowie spraw zagranicznych i środowiska - Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgę-Czetwertyński.

Prezydent Macron powitał prezydenta Dudę na dziedzińcu Pałacu Elizejskiego około godz. 13, następnie odbyły się rozmowy plenarne w formie lunchu, a potem - kilkudziesięciominutowa rozmowa w cztery oczy obu prezydentów.

Morawiecki: U praźródeł sukcesu Polski leży naprawa instytucji fiskalnych państwa
- Obaj prezydenci podkreślili, że Polska i Francja są ważnymi partnerami strategicznymi w sprawach energetyki i zamierzają tę współpracę znacząco i wielopłaszczyznowo rozszerzyć. Rozmawiano też o sposobach osiągnięcia, i to maksymalnie szybko, redukcji napięć między Polską a instytucjami UE w kontekście zbliżającej się prezydencji francuskiej. Zarówno Polska jak i Francja są zainteresowane silną Unią Europejską i przełamywaniem podziałów w Unii - poinformował PAP po spotkaniu Kumoch.

Z kolei na Twitterze minister napisał, że „rozmowa w Pałacu Elizejskim była ważnym momentem trwającego od paru miesięcy dialogu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Emmanuelem Macronem”.

Z kolei szef BBN przekazał PAP, że podczas spotkania „w kwestiach bezpieczeństwa omówiono sprawę akcji hybrydowej Łukaszenki przeciwko wschodniej granicy Unii, w sprawie Ukrainy rozmawiano o szansach powodzenia Platformy Krymskiej oraz o działaniach Rosji na wschodzie kraju”. Soloch poinformował, że podczas rozmowy prezydent Macron podziękował też Polsce za gotowość do wsparcia operacji europejskiej, która pod jej dowództwem trwa w Takoubie w Mali.

Przed spotkaniem Pałac Elizejski przekazał w komunikacie prasowym, że spotkanie prezydentów Polski i Francji będzie okazją „do kontynuowania dialogu na temat sposobów wyjścia z kryzysu praworządności” i że omówione zostaną również inne aktualne tematy europejskie w ramach przygotowań do francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej; w szczególności kwestie migracji, klimatu, energii, przemysłu i obronności Europy.

Francja obejmie półroczne przywództwo w UE od stycznia 2022 r.

Kaczyński: Państwo, które leży na granicy NATO, musi mieć poważną siłę odstraszającą

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
04-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych