zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kumoch: Polska od początku wierzyła w Ukrainę, okazaliśmy jej szacunek i zaufanie

09:44, 23.05.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Polska od początku, jak nikt inny wierzyła w Ukrainę, okazaliśmy jej szacunek i zaufanie; nowy traktat polsko-ukraiński mógłby być wzorowany np. na traktacie elizejskim i nosić nazwę traktatu sarmackiego czy paktów sarmackich - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę złożył wizytę w Kijowie, spotkał się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy.

Kumoch w radiu RMF FM pytany o wagę tej wizyty odpowiedział, że „zdarzyło się coś, czego wagę ocenimy po latach”. - Ale to coś nie zdarzyło się od tak, nagle, tylko na to wydarzenie prezydent Andrzej Duda pracował bardzo długo budując relacje z Ukrainą i z prezydentem Zełenskim i zachowując się tak, jak się zachował w obliczu wojny - dodał.

- Polska od samego początku, jak już Rosja gromadziła swoje siły, wierzyła w Ukrainę, wierzyła, że Ukraina będzie się bronić (...) nikt tak w Ukrainę nie wierzył, okazaliśmy jej szacunek i zaufanie - powiedział prezydencki minister.

W wystąpieniu przed Radą Najwyższą Ukrainy prezydent Duda przypominając traktat z 1992 r. między Polską i Ukrainą o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy, ocenił, że przyszedł już czas na nowy polsko-ukraiński traktat o dobrym sąsiedztwie, który „uwzględni wszystko to, co razem zbudowaliśmy w naszych relacjach choćby w ostatnich miesiącach”.

Prezydent Duda w Radzie Najwyższej: Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości
Kumoch odnosząc się do relacji polsko-ukraińskich stwierdził, że „jest to taka przyjaźń w okopie między nami a Ukraińcami”. - Po tym jak przestaną istnieć okopy, ta przyjaźń wraca do codzienności, stąd idea prezydenta Dudy, aby Polska i Ukraina zawarły traktat i na nowo zdefiniowały swoje relacje - powiedział.

Dodał, że traktat mógłby być wzorowany np. na traktacie elizejskim i mówić jak często politycy polscy i ukraińscy się odwiedzają, jak często przeprowadzane są konsultacje na różnych szczeblach. - Chcemy, żeby Polska i Ukraina były powiązane tak, żeby nie dało się tego rozerwać - podkreślił Kumoch. Według niego, traktat mógłby się nazywać np. traktatem sarmackim, czy paktami sarmackimi. Kumoch przypomniał, że prezydent wyraził chęć, by taki traktat powstał w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, czyli w styczniu przyszłego roku.

Traktat elizejski to francusko-niemiecki traktat o współpracy podpisany w 1963 r. przez prezydenta Francji Charles'a de Gaulle'a i kanclerza Niemiec Konrada Adenauera, uważany za fundament powojennego pojednania i przyjaźni między Niemcami i Francuzami.
Szef prezydenckiego BPM poinformował także, że po powrocie z Ukrainy prezydent Duda jeszcze w poniedziałek udaje się do Davos, gdzie w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. Forum potrwa do czwartku i będzie poświęcone wojnie na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmianom klimatu i kryzysom ekonomicznym. W spotkaniu weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Kumoch zaznaczył, że zazwyczaj prezydent Duda brał udział w Forum w Davos przez dwa, trzy dni, ale w tym roku jego pobyt zostanie skrócony do jednego dnia. - Jutro prezydent wcześnie rano przystąpi do obrad i będzie miał kilka paneli poświęconych Ukrainie, odbudowie Ukrainy i reakcji na konflikt ukraiński. W kuluarach będą przywódcy państw Zachodu, jeżeli do takich spotkań dojdzie, to będzie za każdym razem mówienie, co jeszcze możemy zrobić, żebyście poparli Ukrainę w UE - powiedział prezydencki minister.
Zaznaczył też, że najbliższa wizyta zagraniczna prezydenta Dudy - w Egipcie, będzie też w jakimś stopniu poświęcona sprawie Ukrainy, ponieważ Egipt jednym z głównych odbiorców pszenicy z Ukrainy. Kumoch dodał, że podczas wizyty w Kijowie prezydent rozmawiał też o tym, co może przekazać Egipcjanom w imieniu Ukraińców.

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Egipt

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
04-12-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych