zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kumoch: Polska uniezależnia się od gazu z Rosji; rozbudowujemy system pozyskiwania LNG

20:15, 02.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Polska uniezależnia się od dostaw gazu z Rosji, dlatego rozbudowuje system pozyskiwania gazu LNG - mówił w czwartek szef BPM Jakub Kumoch. Przypomniał, że Katar, dokąd w najbliższych dniach udaje się prezydent Andrzej Duda, jest jednym z największych producentów gazu LNG.


Podziel się:   Więcej

W czwartek odbyło się kolejne spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, szefa BPM Jakuba Kumocha i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. Tematem rozmowy było bezpieczeństwo energetyczne.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, był pytany po spotkaniu w BBN m.in. o to, na co Polska może liczyć w związku z planowaną wizytą prezydenta w Katarze.

- Polska uniezależnia się od dostaw gazu z Rosji, dlatego rozbudowuje system pozyskiwania gazu LNG - powiedział Kumoch. Przypomniał, że Katar jest jednym z największych producentów i największym dostarczycielem gazu LNG. - Dlatego interesują nas właśnie w tej perspektywie rozmowy z Katarczykami, jako ze źródłem pozyskiwania surowca, który zresztą już do Polski trafia - poinformował Kumoch. - Rozważane są różne scenariusze inwestycji w pozyskiwanie nowych źródeł energii - dodał.

Kumoch: Szczyt Trójkąta Lubelskiego poświęcony rocznicy 30-lecia uznania Ukrainy przez Polskę
 
 
 
...
 
Dopytywany, czy jest możliwe, aby podczas tej wizyty podpisane zostały już jakieś umowy, Kumoch zaznaczył, że to jeszcze nie jest ten etap negocjacji.

To kolejne spotkanie ws. bezpieczeństwa energetycznego. W związku z planowaną wizytą w Katarze we wtorek prezydent rozmawiał w siedzibie BBN z wicepremierem Sasinem oraz przedstawicielami spółek energetycznych.

KPRP przekazała wówczas po spotkaniu, że dotyczyło ono polsko-katarskiej współpracy w sektorze gazowym oraz inwestycji w nowe technologie związane z transformacją energetyczną.

W sobotę i niedzielę prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złoży oficjalną wizytę w Katarze.

Prezydent zgodził się na pobyt żołnierzy Wielkiej Brytanii i Estonii w Polsce