zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kumoch: Polska wspiera Ukrainę; nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji

15:15, 20.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Tematem rozmów prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego jest sytuacja wokół ukraińskich granic; Polska wspiera Ukrainę, jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji - powiedział w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

Wcześniej Kumoch poinformował, że w Wiśle rozpoczęły się rozmowy w cztery oczy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

- Chyba temat jest oczywisty - sytuacja, które dzieje się wokół ukraińskich granic. Rosyjskie prowokacje i eskalacje powodują olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa znacznej części kontynentu. Polska wspiera Ukrainę, Polska bardzo jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji i sprzeciwia się ustępstwom w tej sprawie - powiedział Kumoch na briefingu prasowym w Wiśle.

- Uważamy, że Ukraina zasługuje na pełen poparcie świata zachodniego, sojuszników z NATO - oświadczył szef BPM.

Zaznaczył, że „sytuacja międzynarodowa jest bardzo napięta”. - W tym momencie tylko tyle jesteśmy w stanie państwu powiedzieć, dziękujemy bardzo za zrozumienie - dodał prezydencki minister.

Rozpoczęły się rozmowy w cztery oczy prezydentów Polski i Ukrainy
Kumoch zaznaczył, że rozmowy w Wiśle „potrwają dziś do bardzo późna, będą różne formaty”; rozmowy będą kontynuowane w piątek. - Chcemy, by była pełna, jasna koordynacja działań między naszymi państwami - podkreślił prezydencki minister.

Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Müller: Polska będzie podejmowała kroki prawne, aby nie dopuścić do łamania traktatów unijnych

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
02-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych