zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kumoch: prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o reparacjach

10:47, 06.10.2022;

Reparacje wojenne były jednym z tematów czwartkowej rozmowy prezydentów Polski i Niemiec Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera, którzy składają obecnie wizytę na Malcie - poinformował prezydencki minister Jakub Kumoch. "Prezydenci zgodzili, że jest to sprawa trudna, którą oba kraje muszą rozwiązać" - relacjonował.


Podziel się:   Więcej

Szef Biura Polityki Międzynarodowej poinformował, że rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski i Niemiec przed spotkaniem Grupy Arraiolos w Vallettcie dotyczyła rosyjskiej agresji na Ukrainę; poruszono także temat reparacji wojennych.

– Obaj prezydenci (...) uznają, że jest to spór mający naturę prawną, natomiast ich zadaniem jest budowanie relacji między społeczeństwami Polski i Niemiec tak, aby one jak najmniej na tego typu sporach ucierpiały, aby nadal rozwijały się pozytywnie – mówił Kumoch. Zaznaczył, że spór ten toczy się między rządami Polski a Niemiec, a nie między Polakami a Niemcami.

Pytany, czy według Steinmeiera kwestia reparacji jest sprawą zamkniętą, tak, jak mówiła o tym szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, Kumoch odpowiedział, że nie słyszał, by prezydent Niemiec użył takiego sformułowania. – Natomiast obaj prezydenci zgodzili się co do tego, że jest to sprawa dosyć trudna, którą oba te kraje muszą rozwiązać, bo tak czy inaczej, jakiekolwiek polityczne rozwiązanie musi być znalezione - podkreślił prezydencki minister.

Głównym punktem wizyty Dudy na Malcie jest udział w czwartkowym spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos, w którym uczestniczy również Steinmeier. Grupa Arraiolos zrzesza prezydentów kilkunastu państw Europy.


Prezydent Duda spotkał się na Malcie z przywódcą Portugalii

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych