zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kumoch: Rosja jest krajem, który najbardziej przegrał na szczycie NATO

21:11, 01.07.2022;   autor: msies, kawi;   źródło: PAP

Rosja wszczęła wojnę na Ukrainie, by - jak twierdziła - uniemożliwić przybliżanie się NATO do jej granic, a oto ma NATO w takich miejscach, w których nie wyobrażano sobie, że kiedykolwiek się tam znajdzie; Rosja na tym szczycie przegrała najbardziej - mówił szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

Kumoch w TVP Info był pytany w piątek o efekty szczytu NATO w Madrycie. Jak relacjonował, prezydent Andrzej Duda zgłosił poprawkę do deklaracji szczytu mówiącą o wsparciu dla państw, które najbardziej wspierają Ukrainę. Kumoch wskazał, że prezydent Duda bardzo mocno wyraził, że ten zapis musi się znaleźć i przekonał do tego prezydenta USA Joe Bidena w przededniu szczytu.

Odnosząc się do decyzji przywódców NATO o zaakceptowaniu wniosków Finlandii i Szwecji w sprawie akcesji do Sojuszu, prezydencki minister stwierdził, że „w tym momencie Rosja przedłużyła sobie granicę z NATO” .

– Wszczęła wojnę na Ukrainie właśnie po to – jak twierdziła – żeby uniemożliwić przybliżanie się NATO do granic Rosji, a oto ma NATO w takich miejscach, w których nie wyobrażano sobie, że kiedykolwiek się tam znajdzie. Mówię o Finlandii, która była przecież państwem neutralnym. Mówię o Szwecji, która zamyka tak naprawdę Rosji możliwość różnego typu bandyckich działań na Bałtyku – powiedział Kumoch.

– Rosja jest krajem, który po prostu na tym szczycie przegrał najbardziej – dodał minister.


Prezydent Duda: Sojusz Północnoatlantycki jest jednością, jest solidarny
 
 
 
...
 

Decyzje NATO podczas szczytu w Madrycie


Podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; uznali w niej, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. NATO zdecydowało także o wzmocnieniu wschodniej flanki oraz o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa. Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA.

Od jesieni 2020 r. w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzucenie z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych 300 wojskowych.


Prezydent: Rosja jest dziś największym zagrożeniem dla państw NATO

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych