zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kumoch: Rosja nie użyje broni nuklearnej, bo byłby to jej koniec

22:06, 23.09.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Rosja nie użyje broni nuklearnej, bo byłby to jej koniec; jakakolwiek nawet pogłoska o chęci użycia broni nuklearnej może być gwoździem do trumny tego reżimu - ocenił w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

– To jest straszak dla ludzi Zachodu, tych państw bardziej na zachód od Polski, które nie zawsze rozumieją specyfikę Rosji i byłego Związku Sowieckiego. My temu straszakowi nie możemy ulegać, bo jeśli będziemy temu ulegać, to po prostu będziemy całe życie żyli w strachu – powiedział Kumoch w Polsat News.

Jak dodał, „Rosja próbuje teraz bardzo różnych sztuczek, aby prężyć muskuły, ale to jej absolutnie nie wychodzi, Ukraina tę wojnę wygrywa” . – Proszę spojrzeć – Ukraińcy się nie boją. Pierwsi, którzy powinni się bać, to Ukraińcy, a strachu wśród nich jest znacznie mniej, niż w niektórych społeczeństwach zachodnich – ocenił Kumoch.

W wyemitowanym w środę orędziu rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację oraz zagroził „użyciem wszelkich środków”, by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu.
– To byłaby jego ostatnia tak naprawdę spełniona groźba, bo gdyby Rosja rzeczywiście użyła choćby taktycznej broni nuklearnej, to wyłączyłaby się z wspólnoty cywilizowanych państw, uniemożliwiłaby sobie jakiekolwiek relacje ze światem, a poza tym broń nuklearna jest bronią obosieczną i nie wiem, czy społeczeństwo rosyjskie ze spokojem przyjęłoby fakt, że w pobliżu granic Rosji znajduje się promieniowanie radioaktywne – zaznaczył Kumoch, odnosząc się do wypowiedzi Putina i innych przedstawicieli rosyjskich władz.

Zdaniem Kumocha, „jeśli Putin będzie tę wojnę kontynuował, to za kilka miesięcy Putina po prostu nie będzie” . – Po prostu jego własne elity nie wytrzymają tej presji i nie zamierzają iść na wojnę atomową, jestem o tym głęboko przekonany – powiedział.

W czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił, że „Putin powinien wiedzieć, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nie wolno jej prowadzić”. – Wielokrotnie komunikowaliśmy to Moskwie. Każde użycie broni jądrowej miałoby bezprecedensowe konsekwencje – podkreślał.

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych