zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kumoch: Szczyt Trójkąta Lubelskiego poświęcony rocznicy 30-lecia uznania Ukrainy przez Polskę

17:03, 02.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP, Twitter

Szczyt Trójkąta Lubelskiego z udziałem prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy poświęcony był 30-leciu uznania Ukrainy przez nasz kraj; Polska zrobiła to jako pierwsza - powiedział PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Przekazał, że prezydenci przyjęli wspólną deklarację.


Podziel się:   Więcej

Kumoch przekazał w rozmowie z PAP, że czwartkowy wirtualny szczyt Trójkąta Lubelskiego poświęcony był rocznicy 30-lecia uznania Ukrainy przez Polskę. Podkreślił, że Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy. - To było 2 grudnia 1991 roku. Dwa dni później Ukrainę uznała Litwa. To jest taka nasza rocznica, która symbolizuje braterstwo i bliskie stosunki narodów, które można określić mianem narodów jagiellońskich - powiedział.

Dodał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński „bardzo mocno dziękował Polsce i Litwie za ten akt solidarności wobec Ukrainy, wtedy, gdy powstawała, gdy była odnawiana państwowość ukraińska”.

- Z kolei prezydent Andrzej Duda bardzo jasno powiedział, że wierzy, że kiedyś wśród przywódców tej grupy (Trójkąta Lubelskiego - PAP) będzie również demokratycznie wybrany przywódca Białorusi. Bo istotnie, tej białoruskiej części naszego wspólnego regionu brakuje. Brakuje ze względów oczywistych - Białorusinki i Białorusini są pozbawieni prawa do demokratycznego wyboru swojego lidera lub liderki - mówił prezydencki minister.

Premier o rodzinnym kapitale opiekuńczym: Kolejny zrealizowany krok Polskiego Ładu
Poinformował też, że podczas szczytu „bardzo dużo mówiono o zagrożeniach, zarówno o akcji hybrydowej na granicach Polski i Litwy”. - Prezydent Zełeński wyraził jednoznacznie solidarność Ukrainy z oboma krajami - podkreślił Kumoch.

Dodał, że prezydent Litwy Gitanas Nauseda i prezydent Duda mówili „o akcji dyplomatycznej Polski i Litwy w NATO i UE na rzecz zmobilizowania naszych zachodnich partnerów na rzecz okazywania większej solidarności zarówno Ukrainie, jak i krajom dotkniętym akcją hybrydową”.

Kumoch przekazał również, że prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy przyjęli deklarację, „która m.in. odwołuje się do dziedzictwa demokratycznego I Rzeczpospolitej oraz do naszych największych ruchów na rzecz demokracji - do polskiej Solidarności, do litewskiego Sajudisu, do rewolucji godności na Ukrainie, do pokojowych protestów 2020 roku na Białorusi”.

„Interweniowałem u ministrów MSWiA, aby z polskich stalowni był sprzęt i materiały do budowy zapory na granicy”Posłowie komisji uczcili pamięć strażaków, którzy zginęli w wypadku

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych