zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kumoch: Trwają konsultacje z sojusznikami o ewentualnym uruchomieniu art. 4 o NATO

13:25, 15.11.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Jesteśmy zainteresowani konsultacjami na podstawie art. 4 traktatu o NATO, trwają rozmowy z sojusznikami, czy wykorzystać ten artykuł; decyzja zostanie podjęta wspólnie - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

- Jesteśmy jak najbardziej zainteresowani, natomiast aby coś takiego się odbyło, to jeszcze należy wypracować pewien modus tego i pewien końcowy produkt - powiedział w poniedziałek prezydencki minister, pytany o perspektywy uruchomienia art. 4 Traktatu północnoatlantyckiego.

Kumoch podkreślił, że „na razie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, to nie jest wojna polsko-białoruska”. Zaapelował o „spokój w relacjonowaniu tych wydarzeń”. - Oczywiście jesteśmy gotowi na bardzo wiele scenariuszy, dlatego nasze konsultacje z sojusznikami odbywają się non stop - mówił minister.

Odnosząc się do art. 4 zauważył, że „to jest taka broń, której się używa, kiedy dzieje się troszkę więcej niż teraz”. - Trwają konsultacje z sojusznikami - powiedział Kumoch. Podkreślił, że decyzja „kiedy zostanie uruchomiony artykuł 4, zostanie podjęta wspólnie”.

Poinformował, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentami państw bałtyckich. Zapowiedział, że „jeżeli sytuacja będzie spokojna”, prezydent uda się we wtorek do Macedonii i Czarnogóry, a głównym tematem wizyty ma być poinformowanie tych sojuszników, „którzy również mogą paść ofiarą działań hybrydowych”, o sytuacji na polsko- białoruskiej granicy.

„Uszczelnienie polskiej granicy to nasz interes narodowy, ale zagrożona jest stabilność całej UE”
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych