zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

Kwestia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Prezydent przedstawi projekt zmiany konstytucji

07:32, 06.07.2020;   autor: akune;   źródło: IAR, PAP

Prezydent ma w poniedziałek oficjalnie przedstawić swój projekt zmiany konstytucji. Andrzej Duda chce, by w ustawie zasadniczej znalazł się zapis zakazujący adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Prezydent zapowiedział taką inicjatywę w miniony weekend, podczas jednego ze spotkań z wyborcami. Odpowiedni dokument z podpisem prezydenta w najbliższym czasie ma trafić do Sejmu.


Podziel się:   Więcej

Pomysł poparło część polityków Prawa i Sprawiedliwości. Krytycznie do inicjatywy odnosi się m.in. Rafał Trzaskowski, który uważa to za temat zastępczy. Prezydent Warszawy zaznacza jednak, że w sprawie adopcji dzieci przez pary jednopłciowe ma podobne poglądy, jak Andrzej Duda.

Andrzej Duda mówił w weekend w Szczawnie-Zdroju, że „państwo jest odpowiedzialne za to, komu powierza dziecko do wychowania”.

Według prezydenta wpisanie do konstytucji zakazu adopcji dzieci przez pary jednopłciowe zakończy trwający w Polsce spór w tej kwestii. Jak mówił: „W polskiej konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie dziecka lub adopcja przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym".

Dodał, że uważa taki zapis za potrzebny „dla bezpieczeństwa dziecka, dla jego prawidłowego wychowania, dla strzeżenia przez polskie państwo praw dziecka i dobra dziecka”.


Adopcja dzieci przez pary homoseksualne a konstytucja. Prezydent zapowiada zmiany
Projekt zmiany konstytucji ma trafić do Sejmu, prezydent liczy na poparcie posłów Prawa i Sprawiedliwości, części parlamentarzystów PSL i Konfederacji.


Prezydent odpowiedział dziennikarzowi w sprawie związków jednopłciowych
Kontrkandydat Andrzeja Dudy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, powiedział w Kaliszu, że w sprawie adopcji dzieci przez pary jednopłciowe zgadza się z prezydentem, ale w jego ocenie Andrzej Duda szuka tematów zastępczych.

Kandydat KO stwierdził, że dzisiaj tematem debaty publicznej są między innymi ułaskawienia i kategorie przestępstw, które powinny być wyłączone z tego prawa łaski, a także wolność mediów.

– Pan prezydent jak zwykle ucieka i szuka tematów zastępczych, które nie są przedmiotem dzisiaj debaty w tym wyścigu prezydenckim, bo tutaj akurat z panem prezydentem w tej konkretnej sprawie się zgadzam – powiedział Rafał Trzaskowski.

By zmienić konstytucję, konieczne jest poparcie co najmniej 2/3 posłów oraz bezwzględnej większości senatorów.


„Finał kampanii”: Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
25-10-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych