zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kwestia budżetu i mechanizmu praworządności bez rozstrzygnięcia na szczycie

19:28, 19.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Około 15 minut trwała podczas wideokonferencji szefów państw i rządów dyskusja na temat wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności. Poza kanclerz Niemiec i szefem Rady Europejskiej głos zabrali premierzy Polski, Węgier i Słowenii – przekazały źródła unijne.


Podziel się:   Więcej

Spotkanie liderów rozpoczęło się od prezentacji kanclerz sprawujących prezydencję Niemiec Angeli Merkel i szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela na temat aktualnego stanu prac dotyczącego wieloletnich ram finansowych.

Po nich głos zabrali szefowie rządów Węgier, Polski i Słowenii – Viktor Orban, Mateusz Morawiecki i Janez Jansza. – Bardzo zwięźle powtórzyli swoja stanowiska – relacjonowało wysokiej rangą źródło zbliżone do posiedzenia.

Rzecznik szefa Rady Europejskiej Barend Leyts dwadzieścia minut po rozpoczęciu szczytu poinformował na Twitterze, że liderzy wracają do głównego planowanego tematu, czyli pandemii COVID-19.

„Dyskusja skupi się teraz na szybkim testowaniu, wzajemnym rozpoznawaniu testów i koordynacji środków” – napisał.


Przywódcy unijni zasiedli do trudnych rozmów ws. budżetu i pandemii


Wideoszczyt o pakiecie budżetowym UE i pandemii
Jeszcze przed szczytem zarówno dyplomaci w Brukseli, jak i przedstawiciele polskiego rządu tonowali oczekiwania ws. ewentualnego rozwiązania problemu dotyczącego wspólnej kasy UE, wskazując, że po wideokonferencji nie należy się spodziewać przełomu.

Przywódcy unijni – jak zapowiadali dyplomaci – chcieli się dowiedzieć bezpośrednio od premierów Polski i Węgier jakie są ich konkretne oczekiwania.

Jeden z wysokiej rangą urzędników unijnych podkreślał, że negocjacji nie da się prowadzić poprzez wideokonferencję. Kolejne spotkanie przywódców unijnych, które może się odbyć twarzą w twarz, zapowiedziane jest na grudzień.

– Właściwe negocjacje się rozpoczną się teraz na odpowiednich poziomach – podało źródło.


Sejm przyjął uchwałę wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE


Kierownictwo PE chce jak najszybszego przyjęcia pakietu budżetowego

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych