zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kwestie migracji i budżetu UE będą tematami spotkania premierów V4

11:44, 02.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Polityka UE wobec kryzysu uchodźczego oraz budżet UE będą głównym tematami wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w piątek na spotkaniu z premierami Grupy Wyszehradzkiej w Belwederze, które zainauguruje polskie przewodnictwo w V4 – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

W piątek odbędzie się oficjalna inauguracja polskiego przewodnictwa w grupie Wyszehradzkiej, które nasz kraj objął 1 lipca. – Wydarzeniem inaugurującym nasze przewodnictwo będzie spotkanie premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Belwederze. Gospodarzem tego spotkania będzie prezydent Andrzej Duda, który wygłosi na początku obrad wystawienie – przekazał prezydencki minister. Następnie odbędą się obrady czterech premierów.

Szczerski podkreślił, że w przyszłym roku, w czasie polskiej prezencji w V4, przypada 30–lecie istnienia Grupy Wyszehradzkiej. – Prezydent w swoim wystąpieniu skupi się zarówno na elementach historycznych czyli spojrzeniu na osiągnięcie Grupy Wyszehradzkiej, jakim było pokazanie dobrej współpracy naszego regionu, która potem otworzyła drogę do jednoczenia się Europy i przełamania podziałów spowodowanych żelazną kurtyną – powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Zaznaczył, że Andrzej Duda będzie też mówił o współczesnym wkładzie Grupy Wyszehradzkiej w politykę europejską. – Prezydent będzie mówił głównie o dwóch elementach, czyli o polityce wobec kryzysu uchodźczego oraz o przyszłym budżecie Unii Europejskiej – powiedział minister. Jak dodał, według prezydenta wpłynięcie na decyzje unijne w tych dwóch kwestiach, tak by były one korzystne dla regionu, to obecnie najważniejsze wyzwanie stojące przed V4. Szczerski zaznaczył, że kraje Grupy Wyszehradzkiej mają w obu tych kwestiach bardzo jasne stanowisko i ono dzisiaj jest istotne dla przyszłości polityki europejskiej.
Hasłem naszej prezydencji jest „Back on track”

Prezydencki minister wskazał, że hasłem naszej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej jest „Back on track”. – Bardzo ważnym elementem współpracy regionalnej jest powrót do tego, co zostało zawieszone w wyniku pandemii koronawirusa, czyli powrót na ścieżkę rozwoju gospodarczego, kontaktów międzyludzkich, wymiany gospodarczej, współpracy regionalnej – powiedział Szczerski. Według niego współpraca regionalna w takich formatach jak Grupa Wyszehradzka, ale też Inicjatyw Trójmorza, pozwoli „łatwiej powrócić na właściwe tory silnego wzrostu gospodarczego”.

Polska przejęła prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej w środę 1 lipca. Po Polsce rotacyjne przewodnictwo przejmą Węgrzy, następnie Słowacy, a później Czesi.

Grupa Wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka powstała w lutym 1991 roku. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad na północy Węgier, które w 1335 r. gościło zjazd królów Czech, Węgier i Polski.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
25-07-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych