zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Laszlo Koever uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP

14:40, 18.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w środę przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverowi Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP. Wyróżnienie przyznano za „wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy parlamentarnej oraz przyjaznych stosunków”.


Podziel się:   Więcej

W uroczystości w sejmowej Sali Kolumnowej, oprócz marszałek Sejmu i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier, wzięli udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, wicemarszałkowie: Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP został przyznany Koeverowi postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy „w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy parlamentarnej oraz przyjaznych stosunków”.

Witek powiedziała, że przyznaniem wyróżnienia Koeverowi, Polska dziękuje za „wspólnotę ducha, myśli, ale także czynu”. – Przewodniczący Laszlo Koever jest niezwykle znanym i cenionym uczestnikiem, ale także kreatorem życia politycznego i społecznego na Węgrzech i był nim zawsze, na każdym etapie walki Węgier o wolność i suwerenność – mówiła marszałek Sejmu.

Dodała, że Koever „to wielki przyjaciel Polski i Polaków”. – Zdajemy sobie sprawę z tego i bardzo dziękujemy, że w pana życiu politycznym, Polska i Polacy, sprawy polskie, zajmują tak ważne miejsce – powiedziała marszałek Sejmu.

Przypomniała, że w 2007 r. parlamenty Polski i Węgier podjęły uchwałę o ustanowieniu Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, a 2016 r. został ustanowiony Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej dla upamiętnienia powstania na Węgrzech w 1956 r.
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier otrzyma Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP
 
 
 
...
 
„Jesteśmy pokrewnymi duszami”

Koever podkreślił, że narody polski i węgierski „nawet w najtrudniejszych warunkach XX-wiecznych zawsze dawały świadectwo tego, że przyjaźń polsko-węgierska jest nie tylko mitem, a siłą przekształcającą rzeczywistość”.

– Tak było nie tylko podczas II wojny światowej, ale także podczas starcia nazwanego Cudem nad Wisłą, tak było w 1956 r., tak było również w 1980 r. po uformowaniu ruchu Solidarności walczącego o wolność, które było doświadczeniem historycznym wpływającym w równej mierze na polityczny start pokolenia Fideszu jak i na kształtowanie moich osobistych losów – podkreślił Koever.

– W chwili obecnej nie mamy naukowego dowodu na genetyczne pokrewieństwo Polaków i Węgrów, ale z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że jesteśmy pokrewnymi duszami. Wagę nadaje temu doświadczenie ostatniego tysiąclecia – dodał przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier. – Boże chroń Polskę – zakończył.

Koever weźmie też udział w ceremonii złożenia wiązanek przed pomnikiem-ławeczką Henryka Sławika i Józsefa Antalla Seniora w Dolince Szwajcarskiej przy ul. F. Chopina.

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.„Porozumienie krokiem do zacieśniania współpracy między Polską i Węgrami”