zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Laureaci BohaterON-ów „pokazują, że wydarzenia sprzed prawie 80 lat są żywe”

20:28, 25.11.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Laureaci dzisiejszych nagród pokazują, że wydarzenia sprzed prawie 80 lat są żywe, mają moc poruszania naszych serc i umysłów – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników gali rozdania Nagród BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich.


Podziel się:   Więcej

W piątkowy wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbyła się Gala Nagrody BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: powstańcy warszawscy, członkowie Kapituły Nagrody i Komitetu Honorowego kampanii, przedstawiciele partnerów, rządu, instytucji, firm i ambasadorów projektu.

List do uczestników uroczystości napisał premier Mateusz Morawiecki, a odczytał go dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia.„Prowadzona już 7. raz kampania »BohaterON – włącz historię« to niezwykła i nowatorska forma uczczenia tych, którzy przez całe dziesięciolecia pozostawali w cieniu, często niezauważeni i niedocenieni. To forma wydobycia z niepamięci i oddania hołdu powstańcom warszawskim żyjącym między nami. Są oni niezwykłymi świadkami odległej historii. Dzisiaj, gdy akcja ma już swoją tradycję i tysiące zaangażowanych osób i instytucji, po raz kolejny przyznajemy nagrody BohaterON tym wszystkim, którzy w wyjątkowy sposób i z widoczną pasją włączyli się w to przedsięwzięcie” – napisał premier.


Oddano hołd bohaterom powstania w warszawskim getcie
Wskazał, że „nie ma ważniejszej sprawy dla nas, żyjących w XXI wieku, niż zachować pamięć o ludziach, którzy bez wahania położyli swoją przyszłość na szali wolności Ojczyzny”. „Wyrażamy wdzięczność i głęboki podziw wobec tych, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 r. oddali życie i tych, którzy jako świadkowie historii, wciąż są wśród nas. Wyrażamy podziw dla tych, dla których przekazywanie historii stało się pasją” – dodał.

Szef rządu ocenił, że „laureaci dzisiejszych nagród pokazują, że wydarzenia sprzed prawie 80 lat są żywe, mają moc poruszania naszych serc i umysłów, naszej wyobraźni, wciąż skłaniają do działania i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie”.

Premier pogratulował nominowanym, nagrodzonym oraz wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji pokazując swoje zainteresowanie i empatię wobec powstańców.

„Wierzę głęboko, że wspólnym zadaniem nas, współczesnych Polaków, jest budowanie takiej Polski, o jakiej marzyli powstańcy. Wartości, dla których przez 63 dni przelewali swą krew są nadal aktualne” – podkreślił Morawiecki.


Prezydent do powstańców warszawskich: Jesteście bezcennym skarbem historii

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych