zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Legitymacje szkolne dla dzieci i młodzieży polonijnej. Prezydent podpisał ustawę

13:14, 12.01.2017;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą uprawnień dla uczniów polskich szkół za granicą do ulgowych przejazdów w Polsce. – Ta moja inicjatywa ustawodawcza jest odpowiedzią na wnioski, na apele rodziców, a także nauczycieli polskich pracujących poza granicami kraju – podkreślił Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Podczas uroczystego podpisania ustawy prezydent podkreślił, że „do tej pory ci uczniowie i nauczyciele, kiedy przyjeżdżali do Polski byli traktowani de facto jak obcokrajowcy”. – Nie mieli uprawnień do tańszych przejazdów transportem publicznym, czy darmowych wejść do naszych muzeów. Ta ustawa to zmienia – zaznaczył prezydent.

Prezydencką nowelizację ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz niektórych innych ustaw Sejm uchwalił w grudniu.

Nowela zakłada nadanie uprawnień do korzystania z ulgowych przejazdów dla uczniów (do ukończenia 18 roku życia) w okresie pobierania nauki języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, w szkołach społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców i polskie parafie zarejestrowane w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Ulgi mają też otrzymać uczniowie kształcący się w sekcjach polskich funkcjonujących w szkołach działających w systemach oświaty innych państw i szkołach europejskich działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich.

Ulgi będą przysługiwać również nauczycielom uczącym języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim we wspomnianych szkołach polskich za granicą.

Senat dofinansuje wakacje dla młodzieży polonijnej
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
04-06-2020
  • 11. posiedzenie Sejmu – dzień czwarty 11:30
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych