zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Lenartowicz, Hok i Protas: głosowaliśmy przeciwko wotum zaufania dla rządu

11:32, 20.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Posłowie KO: Gabriela Lenartowicz i Marek Hok, którzy głosowali za wotum zaufania dla rządu i Jacek Protas, który wstrzymał się od głosu wystosowali we wtorek oświadczenia do marszałek Sejmu; zgłosili w nim problemy z kartami do głosowania. Napisali też, że głosowali przeciwko wotum.


Podziel się:   Więcej

Podczas głosowania na sali plenarnej było 454 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 228. Za wotum zaufania dla rządu głosował cały klub Prawa i Sprawiedliwości (235 posłów) i dwóch posłów Koalicji Obywatelskiej (Marek Hok i Gabriela Lenartowicz). Poseł Jacek Protas się wstrzymał, reszta klubu (129 posłów) była przeciwna.

Zarówno Lenartowicz jak i Protas tłumaczyli w rozmowie z PAP, że ich intencją było głosowanie przeciwko wotum zaufania, jednak zaszwankował system do głosowania. – Moja maszyna źle działała, po tym pierwszym głosowaniu (chodzi o głosowanie nad wyborem składu komisji ds. służb specjalnych – PAP) wyskoczyło mi, że w ogóle nie głosowałem, a głosowałem, a w drugim z kolei (nad wotum zaufania) wyskoczyło mi, że wstrzymałem się, a głosowałem przeciw – powiedział Protas.

Podobne stanowisko zajęła Lenartowicz. – Były problemy z kartą do głosowania. Karty były po raz pierwszy używane w głosowaniu – zaznaczyła posłanka KO.

Po głosowaniu wszyscy troje wystosowali do marszałek Sejmu Elżbiety Witek (PiS) podobne w treści oświadczenia, w których zgłosili problemy z kartami do głosowania oraz podkreślili, że głosowali przeciw udzieleniu wotum zaufania rządowi Morawieckiego.

Rząd premiera Morawieckiego z wotum zaufania
 
 
 
...
 
– W związku z problemami z moją kartą do głosowania oświadczam, że w głosowaniu nr 15 na 1. posiedzeniu Sejmu dnia 19–11–2019 o godz. 21:33:44 głosowałem przeciw przedstawionemu przez Prezesa Rady Ministrów, tj. przeciw wnioskowi o udzielenie wotum zaufania. Proszę o załączenie mojego oświadczenia do protokołu z obecnego posiedzenia Sejmu – napisał Hok.

Wszyscy troje: Lenartowicz, Hok i Protas to doświadczeni parlamentarzyści, należący do Platformy Obywatelskiej. Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział, że władze klubu „przyjęły do wiadomości” argumentację swych trojga kolegów. – Przyjęliśmy do wiadomości te wyjaśnienia, a władze z pewnością zajmą się jeszcze tą sprawą – powiedział.

Rzeczniczka dyscypliny klubowej Katarzyna Mrzygłocka poinformowała natomiast, że zamierza porozmawiać z Lenartowicz, Hokiem i Protasem na temat wtorkowych głosowań. – Przyjmuję takie wyjaśnienie, że te czytniki do głosowania mogły nie zadziałać dobrze, myśmy to zresztą mówili, że one dobrze nie działają, było dużo takich głosów na sali – dodała posłanka KO.

Podatki, służba zdrowia – premier odpowiadał na pytania w Sejmie

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
08-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych