Szejna na konferencji prasowej poświęconej unijnemu Funduszowi Odbudowy i Krajowemu Planowi Odbudowy poinformował, że klub Lewicy wystąpił z wnioskiem o informację Prezesa Rady Ministrów dotyczącą planu wydatkowania środków unijnych na lata 2021-2027 oraz planu krajowego funduszu gospodarczej Polski.
– Żądamy od premiera, aby już dziś przedstawił nam efekty swojej pracy – powiedział poseł Lewicy.
Wiceszefowa klubu Lewicy Karolina Pawliczak zwróciła się na konferencji z apelem do rządzących, aby jak najszybciej – na najbliższym posiedzeniu Sejmu – w drodze uchwały ratyfikować europejski Fundusz Odbudowy.
Posłanka podkreśliła, że jest to niezmierna ważna decyzja. – Polska gospodarka na to czeka – - dodała. – Każdy tydzień odwlekania tej decyzji sprzyja temu, że dzisiaj wiele firm traci swoją finansową płynność. Polska służba zdrowia czeka na środki, jednostki samorządu terytorialnego również – stwierdziła Pawliczak.
Premier: Powiódł się nasz plan uzyskania wyjątkowego budżetu unijnego
W styczniu rozpoczną się konsultacje z Brukselą
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w wywiadzie dla PAP poinformował, że w styczniu rozpoczną się konsultacje z Brukselą o wydatkowaniu środków z nowego budżetu Unii Europejskiej oraz z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Odporności. Jak dodał rząd chciałby, by środki te zaczęły pracować w gospodarce już w tym roku.
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) powstaje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak powiedział PAP Kościński, zgodnie z projektem rozporządzeń, projekt KPO należy złożyć do KE najpóźniej do końca kwietnia 2021 r.
KE ma wówczas 2 miesiące na ocenę, następnie musi być przeprowadzony cały mechanizm akceptacji i zatwierdzania KP, a potem formalna decyzja odnośnie wypłaty zaliczki. "My działamy tak, by te pieniądze jak najszybciej trafiły do polskiej gospodarki" - mówił minister.
Premier: Polsce udało się przeforsować wszystkie warunki ws. budżetu UE
Budżet unijny na lata 2021-2027 przyjęty
W grudniu ub.r. po zgodzie Parlamentu Europejskiego
kraje członkowskie w ramach Rady UE przyjęły rozporządzenie określające budżet unijny na lata 2021-2027.
Rozporządzenie przewiduje długoterminowy budżet w wysokości 1074,3 mld euro dla unijnej „27” w cenach z 2018 r. Wraz z funduszem odbudowy w wysokości 750 mld euro pozwoli to UE na zapewnienie bezprecedensowego finansowania w wysokości 1,8 bln euro w nadchodzących latach na wsparcie naprawy gospodarek po pandemii COVID-19 i realizację priorytetów UE.
Aby wdrożyć fundusz odbudowy,
decyzja UE w sprawie zasobów własnych będzie musiała zostać ratyfikowana we wszystkich państwach członkowskich zgodnie z ich wymogami konstytucyjnymi.
Na szczycie UE doszło do porozumienia ws. budżetu UE i funduszu odbudowy