zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Lewica chce, by premier przedstawił w Sejmie informację ws. wydatkowania środków UE

15:54, 14.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Chcemy, aby premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację ws. wydatkowania środków unijnych na lata 2021-2027 – poinformował w czwartek poseł Lewicy Andrzej Szejna. Lewica chce też, by Sejm zajął się ratyfikacją Funduszu Odbudowy.


Podziel się:   Więcej

Szejna na konferencji prasowej poświęconej unijnemu Funduszowi Odbudowy i Krajowemu Planowi Odbudowy poinformował, że klub Lewicy wystąpił z wnioskiem o informację Prezesa Rady Ministrów dotyczącą planu wydatkowania środków unijnych na lata 2021-2027 oraz planu krajowego funduszu gospodarczej Polski.

– Żądamy od premiera, aby już dziś przedstawił nam efekty swojej pracy – powiedział poseł Lewicy.

Wiceszefowa klubu Lewicy Karolina Pawliczak zwróciła się na konferencji z apelem do rządzących, aby jak najszybciej – na najbliższym posiedzeniu Sejmu – w drodze uchwały ratyfikować europejski Fundusz Odbudowy.

Posłanka podkreśliła, że jest to niezmierna ważna decyzja. – Polska gospodarka na to czeka – - dodała. – Każdy tydzień odwlekania tej decyzji sprzyja temu, że dzisiaj wiele firm traci swoją finansową płynność. Polska służba zdrowia czeka na środki, jednostki samorządu terytorialnego również – stwierdziła Pawliczak.Premier: Powiódł się nasz plan uzyskania wyjątkowego budżetu unijnego

W styczniu rozpoczną się konsultacje z Brukselą


Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w wywiadzie dla PAP poinformował, że w styczniu rozpoczną się konsultacje z Brukselą o wydatkowaniu środków z nowego budżetu Unii Europejskiej oraz z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Odporności. Jak dodał rząd chciałby, by środki te zaczęły pracować w gospodarce już w tym roku.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) powstaje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak powiedział PAP Kościński, zgodnie z projektem rozporządzeń, projekt KPO należy złożyć do KE najpóźniej do końca kwietnia 2021 r.

KE ma wówczas 2 miesiące na ocenę, następnie musi być przeprowadzony cały mechanizm akceptacji i zatwierdzania KP, a potem formalna decyzja odnośnie wypłaty zaliczki. "My działamy tak, by te pieniądze jak najszybciej trafiły do polskiej gospodarki" - mówił minister.


Premier: Polsce udało się przeforsować wszystkie warunki ws. budżetu UE

Budżet unijny na lata 2021-2027 przyjęty


W grudniu ub.r. po zgodzie Parlamentu Europejskiego kraje członkowskie w ramach Rady UE przyjęły rozporządzenie określające budżet unijny na lata 2021-2027.

Rozporządzenie przewiduje długoterminowy budżet w wysokości 1074,3 mld euro dla unijnej „27” w cenach z 2018 r. Wraz z funduszem odbudowy w wysokości 750 mld euro pozwoli to UE na zapewnienie bezprecedensowego finansowania w wysokości 1,8 bln euro w nadchodzących latach na wsparcie naprawy gospodarek po pandemii COVID-19 i realizację priorytetów UE.

Aby wdrożyć fundusz odbudowy, decyzja UE w sprawie zasobów własnych będzie musiała zostać ratyfikowana we wszystkich państwach członkowskich zgodnie z ich wymogami konstytucyjnymi.


Na szczycie UE doszło do porozumienia ws. budżetu UE i funduszu odbudowy

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
23-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych