zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Lewica chce informacji w Sejmie szefa MSWiA o kolejnej śmierci na granicy polsko-białoruskiej

12:12, 24.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Chcemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu znalazła się informacja szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego o bezpieczeństwie na granicy polsko-białoruskiej i kolejnych przypadku śmiertelnym na granicy - mówił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Taki wniosek ma trafić do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.


Podziel się:   Więcej

Informację o śmierci imigranta podała w piątek Straż Graniczna. „Minionej nocy w odległości 500 m od linii gr. z Białorusią zatrzymano grupę imigrantów ob.Iraku. Jeden z mężczyzn pomimo reanimacji prowadzonej przez patrol oraz zespół karetki pogotowia zmarł (prawdopodobnie na zawał serca). Kolejny z pozytywnym wynikiem testu na COVID–19 jest w szpitalu” – napisano na Twitterze.

Gawkowski na konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że jest to czwarta śmierć na polsko–białoruskiej granicy. Zapowiedział, że klub Lewicy złoży dwa wnioski. – Po pierwsze do pani marszałek Witek, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu wprowadzić punkt, informację ministra spraw wewnętrznych i administracji o kolejnej śmierci na granicy, o braku stabilizacji i bezpieczeństwa na granicy, i o tym dlaczego minister Kamiński, gwarantując bezpieczeństwo, takiego bezpieczeństwa nie potrafi dotrzymać – przekazał poseł.

Najbliższe, trzydniowe posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę. Polityk zapowiedział też, że Lewica zwróci się do komendanta głównego Straży Granicznej generała dywizji SG Tomasza Pragi o informację, „co dzieje się na odcinkach, w których mamy wprowadzony stan wyjątkowy, a mamy kolejne osoby, które albo przekroczyły granice, albo – tak jak dzisiaj – zostały znalezione martwe”.


Mucha o stanie wyjątkowym: Sytuacja jest monitorowana, będą podejmowane odpowiednie decyzje
Maciej Konieczny ocenił, że śmierci na granicy były do uniknięcia. – Polska ma wszelkie narzędzia, żeby w sposób bezpieczny objąć osoby, które potrzebują pomocy medycznej opieką, żeby osoby, które przekraczają granicę przyjąć i wziąć w procedurę azylową – mówił poseł Lewicy. – Mówimy o paru tysiącach osób. To nie jest coś, co przekracza zdolności polskiego państwa – podkreślił. – Polskie państwo z łatwością mogłoby zachować się w zgodzie z prawem, humanitarnie, otoczyć opieką te osoby, które tego potrzebują i uczciwie procedować wnioski azylowe osób, które w tym momencie przekraczają polską granicę – dodał.

Konieczny apelował także do wszystkich sił politycznych, aby w przypadku głosowania nad przedłużeniem stanu wyjątkowego, być przeciw, aby mogły tam wrócić organizacje pozarządowe i dziennikarze.

W ocenie posła Macieja Gduli udzielenie pomocy humanitarnej i udzielenie schronienia nie oznacza od razu przyjęcia migrantów do Polski i przyznania prawa do stałego pobytu.

– Jesteśmy przekonani, że nie istnieje sprzeczność pomiędzy skutecznością a humanitaryzmem, między przyzwoitością a sprawnością. Dlatego apelujemy z tego miejsca do ministra Kamińskiego: panie Kamiński, proszę przerwać ten koszmar, który się dzieje na granicy, proszę zmienić swoją politykę, możemy uniknąć kolejnych śmierci, kolejnych zgonów, może pomóc tym ludziom i zachować się przyzwoicie – mówił Gdula.


Senatorowie zgłosili poprawki do ustawy ws. rekompensat dla firm w zw. ze stanem wyjątkowym

Śmierć przy granicy


Sytuacja śmierci na granicy miała miejsce na terenie województwa podlaskiego w okolicy miejscowości Nowy Dwór, gdzie znajduje się placówka Straży Granicznej. To kolejny taki przypadek. W niedzielę po polskiej stronie znaleziono zwłoki trzech migrantów, a z tego, co wiadomo polskiej SG, po stronie białoruskiej znaleziono zwłoki jednej osoby – kobiety. Trzy przypadki zgonów osób, które nielegalnie przekroczyły granice, odnotowano koło Gib na Suwalszczyźnie oraz w powiatach: białostockim niedaleko Gródka (obszar działania placówki SG w Bobrownikach) i sokólskim (obszar działania placówki SG w Kuźnicy) – wynika z ustaleń PAP m.in. w policji i SG. Dochodzenie w sprawie śmierci prowadzi Prokuratura Okręgowa w Suwałkach.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. W czwartek służby odnotowały 271 prób przekroczenia granicy polsko–białoruskiej – przekazała w piątek Straż Graniczna. Zatrzymano trzech obywateli Iraku oraz pięć osób za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.


Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta dot. wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych