zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Lewica o losowaniu kandydatów do nowej izby SN: Farsa, krok w kierunku wyjścia Polski z UE

14:32, 09.08.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

To farsa, krok w kierunku wyjścia Polski z Unii Europejskiej – w ten sposób posłowie Lewicy ocenili wtorkowe losowanie sędziów, którzy będą kandydatami do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Wskazywali ponadto, że ten sposób obsady izby jest sprzeczny m.in. z konstytucją.


Podziel się:   Więcej

Kolegium Sądu Najwyższego wyłoni we wtorek w losowaniu 33 nazwiska sędziów SN, którzy będą kandydatami do Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Losowanie sędziów w SN związane jest z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której m.in. zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian oczekiwała Komisja Europejska m.in. od nich uzależniając akceptację dla Krajowego Planu Odbudowy oraz uruchomienie dla Polski pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Posłowie Lewicy ocenili, że losowanie, które rozpoczęło się w SN po godz. – Sąd Najwyższy Rzeczypospolitej Polskiej to salon gier; dokonuje się morderstwo na polskim wymiarze sprawiedliwości – powiedział poseł Andrzej Szejna konferencji prasowej.

Przestrzegł zarazem, że sytuacja ta może doprowadzić do utraty przez Polskę pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Według niego, Izba Odpowiedzialności Zawodowej także powinna zostać zlikwidował, co – jak dodał – byłoby szansą na to, by do Polski trafiły wreszcie europejskie środki.


Ustawa o SN. „W nowelizacji zachowano kluczowe propozycje prezydenta”
Szejna wyraził też pogląd, że wtorkowe losowanie narusza przepisy konstytucji i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. – Sądy powinny być wybierane na mocy ustawy i nie może wybierać ich władza wykonawcza. Dzisiaj dokona się losowanie 33 niebieskich kulek, z których następnie nazwiska trafią do prezydenta, a on wybierze sobie 11 osób. Na podstawie jakich kryteriów? – pytał poseł Lewicy.

Według niego, nie tylko ustawa o SN w obecnym kształcie nie wypełnia tzw. kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy, od wypełnienia których KE uzależnia wypłatę środków z Funduszu Odbudowy, ale także sytuacja niektórych sędziów wciąż nie przywróconych do orzekania. – W Polsce sędziowie wciąż prześladowani są politycznie. To jest przykład pana sędziego Igora Tuleyi, który jednego dnia został odwieszony (...) przez prezes sądu okręgowego, a następnego dnia znowu jest zawieszony przez prezesa sądu apelacyjnego, pana sędziego Piotra Schaba, który jest nominatem Zbigniewa Ziobry – powiedział Szejna.

Zapowiedział, że na posiedzeniu Sejmu po wakacjach Lewica będzie żądać rozpoczęcia prac nad jej projektem dotyczącym likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.


Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

„Wtorkowe losowanie to kolejny krok w kierunku wyjścia Polski z Unii Europejskiej”


Poseł Dariusz Wieczorek ocenił, iż wtorkowe losowanie to kolejny krok w kierunku wyjścia Polski z Unii Europejskiej. – To rzeczywiście farsa. Można powiedzieć, że będzie obowiązywała zasada: „losowali jak chcieli, wybrali kogo trzeba”. To kierunek nieakceptowalny w państwie demokratycznym. To jest kierunek, którego na pewno Unia Europejska nie zaakceptuje, bo jest on niezgodny chociażby z traktami unijnymi i polską konstytucją – powiedział polityk Lewicy.

Odnosząc się do kwestii unijnych środków, przekonywał, że przez działania Zjednoczonej Prawicy „każda polska rodzina traci 80 tysięcy złotych” , które mogłyby zostać wydane na inwestycje, ochronę środowiska, walkę z ubóstwem. – Niestety przez to, co dzieje się w Zjednoczonej Prawicy tych środków nie otrzymamy – powiedział Wieczorek. Dodał, że pieniądze te pomogłyby także w walce z inflacją.


Kosiniak-Kamysz: Złożymy poprawki do nowelizacji ustawy SN w Senacie

Losowanie


Losowanie – jak stanowi regulamin SN – przeprowadza się w ten sposób, że do jednakowych, nieprzezroczystych pojemników wkłada się kartki zawierające nazwiska i imiona sędziów znajdujących się na liście sędziów SN biorących udział w losowaniu. Następnie zamknięte kule zawierające kartki z nazwiskami i imionami sędziów umieszczone zostaną w dużym przezroczystym pojemniku. Po wymieszaniu, przewodniczący Kolegium SN – I prezes SN Małgorzata Manowska – wylosuje 33 pojemniki zawierające kartki z nazwiskami i imionami sędziów. Wyniki losowania mają zostać niezwłocznie przekazane prezydentowi, który ostatecznie wyznaczy 11 sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

Kandydaci do obsadzenia nowej izby wylosowani zostaną spośród wszystkich sędziów SN z wyjątkiem: I prezes, prezesów izb i rzeczników dyscyplinarnego oraz prasowego. Sędziowie SN nie mogą także odmówić udziału w losowaniu do Izby Odpowiedzialności Zawodowej ani orzekania w tej izbie po ewentualnym wyznaczeniu przez prezydenta.


Prezydent: Mam nadzieję, że będę mógł spokojnie podpisać nowelę ustawy o SN, która wyjdzie z parlamentu