zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Lewica złożyła projekt ustawy „Leki za 5 zł”

15:00, 28.04.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Lewica złożyła projekt ustawy, który zakłada że leki na receptę będą dostępne za odpłatnością ryczałtową nie większą niż 5,88 zł - poinformowali posłowie Marek Rutka i Marcelina Zawisza.


Podziel się:   Więcej

Podczas konferencji prasowej poseł Lewicy Marek Rutka przypomniał, że ustawa „Leki za 5 zł” była zapowiadana już w kampanii parlamentarnej w 2019 r. - 7,3 mld zł - tyle wynoszą długi polskich seniorów, polskich emerytów. 8 procent z nich odchodzi sprzed okienka w aptece z kwitkiem. Dlaczego tak się dzieje? Nie stać ich zwyczajnie na wykupienie leków - mówił i podkreślał, że niewykupienie leków prowadzi do przerwania terapii i często taki pacjent trafia do szpitala.

Rutka mówił także, że obywatele Danii, Niemiec czy Wielkiej Brytanii płacą zryczałtowaną wartość za leki na receptę. - Powinniśmy brać przykład z wysoko rozwiniętych krajów, w których nie tylko po gospodarsku patrzy się na budżet, ale przede wszystkim patrzy na skuteczności terapii leczenia" - podkreślał poseł Lewicy.

Z kolei wiceszefowa klubu Lewicy Marcelina Zawisza powołując się na dane powiedziała, że Polacy wykupili 434 mln opakować leków refundowanych i wyrobów medycznych na kwotę 12,7 mld zł, a z tego 74 proc. stanowiła refundacja ze środków publicznych, a 26 proc. to dopłaty pacjentów.

- Skoro państwo dokłada dzisiaj do leków refundowanych większość środków, to czas po prostu to rozszerzyć - przekonywała Zawisza.


Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Sejm uchwalił rządowy projekt ustawy
  
- Projekt Lewicy wprowadza zasadę, że leki na receptę będą dostępne za odpłatnością ryczałtową nie większą niż 5,88 zł. Wprowadzamy też zasadę zgodnie, z którą pierwszy w roku zakup sprzętu medycznego jest realizowany za odpłatnością ryczałtową. Chodzi na przykład o pompy insulinowe czy pielucho-majtki - poinformowała wiceszefowa klubu Lewicy.

Ponadto ustawa Lewicy zakłada rozszerzenie grup, które są uprawnione do bezpłatnych leków o zasłużonych honorowych dawców krwi i przeszczepów, żołnierzy, inwalidów wojennych i wojskowych. - Zwiększamy znacznie budżet na refundację z 17 do 22 procent z budżetu NFZ - podkreślała posłanka. - Więcej pieniędzy na leki przełoży się na lepszą dostępność nowoczesnych terapii.

W zeszłym tygodniu poseł Maciej Gdula był pytany w RMF FM, czy tzw. ustawa leki za 5 zł została złożona Sejmu, ponieważ nie można jej znaleźć w żadnych sejmowych drukach. Poseł Lewicy przekonywał, że ustawa „jest złożona od dłuższego czasu u marszałkini Elżbiety Witek, tylko że nie dostała numeru druku”.

Na wypowiedź Gduli zareagował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. W komunikacie przesłanym PAP przekazał, że zapowiadany projekt „Leki za 5 zł” nigdy nie trafił do laski marszałkowskiej.


„Zapowiadany przez Lewicę projekt ustawy »Leki za 5 zł« nigdy nie trafił do laski marszałkowskiej”

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
28-09-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych