zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Liberałowie stawiają von der Leyen warunki

19:49, 11.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

Grupa Odnowić Europę, która zrzesza w PE liberałów, postawiła kandydatce na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen warunki, od spełnienia których uzależnia poparcie dla niej. Frakcja chce m.in. gwarancji nakładania sankcji na kraje za łamanie praworządności.


Podziel się:   Więcej

Szef tej frakcji Dacian Ciolos opublikował list otwarty w tej sprawie. O warunkach poinformował też Niemkę w rozmowie telefonicznej. Głosowanie nad jej kandydaturą zaplanowano na wtorek w Strasburgu.

Frakcja Odnowić Europę wymienia w liście szereg „nierozwiązanych kwestii” w UE, od których uzależnia poparcie dla Niemki.

Liberałowie to trzecia co do wielkości frakcja w Parlamencie Europejskiej, której poparcie może okazać się kluczowe przy wahających się socjalistach i zielonych, którzy zamierzają głosować przeciwko kandydaturze Ursuli von der Leyen.

„Po pierwsze, rządy prawa są podstawą stabilności i dobrobytu UE. Dlatego też domagamy się bardzo jasnych i jednoznacznych zobowiązań co do wprowadzenia europejskiego mechanizmu rządów prawa, aby zapewnić poszanowanie naszych podstawowych wartości we wszystkich państwach członkowskich” - piszą w liście przedstawiciele frakcji.

Taki mechanizm – jak informują – „musi obejmować system sankcji, oparty na niezależnych ekspertach i przeglądzie (stanu praworządności - PAP) we wszystkich państwach członkowskich”.

Przedstawiciele grupy podkreślają w liście, że te kwestie dotyczące rządów prawa dla nich „nie podlegają negocjacjom”.


Europa Środkowa i Wschodnia pominięta w rozdaniu szefostwa komisji w PE


PE: głosowanie ws. von der Leyen 16 lipca