zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Liczymy, że ograniczenia w przemieszczaniu się w okresie świątecznym nie będą konieczne”

08:29, 23.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Liczymy, że w okresie świąt Bożego Narodzenia ograniczenia w przemieszczaniu się nie będą konieczne; taki scenariusz pojawiłby się jednak w przypadku wprowadzenia kwarantanny narodowej – zaznaczył rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej przedstawił nowe zasad dotyczące sytuacji epidemicznej. Zwracał też uwagę, że przed nami okres świąt Bożego Narodzenia, czyli momentu, w którym rodziny się spotykają.

– Dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy; żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem – dodał.

Podkreślał też, że redukcja kontaktów społecznych w okresie świąt Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii. Dlatego - dodał - „pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się”.


Czy będą obostrzenia na czas świąt Bożego Narodzenia? Rzecznik rządu odpowiada

„Narodowej kwarantanny ciągle nie można wykluczyć”


Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że ograniczenia w przemieszczaniu się mogłyby nastąpić w przypadku narodowej kwarantanny, której „ciągle nie można wykluczyć”.

– Mamy jednak nadzieję, że ten scenariusz się nie zrealizuje, że odpowiedzialne podejście obywateli spowoduje, że liczba zakażeń będzie się zmniejszać – zaznaczył.

Müller dodał, że rząd rozważa jednak wprowadzenie kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski na święta zza granicy. – Rozważamy wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających na święta zza granicy – mówił.

W trakcie sobotniej konferencji prasowej premier Morawiecki apelował, żeby „najlepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych ani w Austrii, ani we Włoszech, ani w Szwajcarii, ani również w Polsce”.


Müller: Jest szansa, aby w najbliższym tygodniu uniknąć narodowej kwarantanny

Szeroki pakiet wsparcia dla branż


Premier zaznaczył jednocześnie, że rząd już zaproponował „szeroki pakiet wsparcia dla branż. Wskazał, że „najbardziej poturbowane” przez drugą falę koronawirusa są branże: turystyczna, hotelarska i gastronomiczna.

– O te branże szczególnie zadbamy, ale wszystkich Polaków musimy dzisiaj poprosić, żeby nie planowali wyjazdów, dużych spotkań rodzinnych, bo wtedy dochodzi do tego mieszania się pomiędzy sobą ludzi i zwiększonego prawdopodobieństwa transmisji koronawirusa – dodał.


Premier: Przed nami okres 100 dni solidarności

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych