zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

List z apelem polskich przewoźników trafił do PE

22:05, 27.04.2020;   autor: msies;   źródło: IAR

Polscy przewoźnicy zaapelowali do Parlamentu Europejskiego o uwzględnienie negatywnych skutków pandemii podczas prac nad pakietem drogowym zaostrzającym zasady w transporcie międzynarodowym.


Podziel się:   Więcej

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wysłało list do europosłów z komisji transportu europarlamentu. We wtorek parlamentarna komisja ma się zająć pakietem. Kiedy projekt przepisów zatwierdzały unijne kraje Polska wraz z siedmioma państwami była przeciw. Przedstawiciele rządu w Warszawie powoływali się na szczególne okoliczności związane z krytyczną sytuacją sektora transportowego spowodowaną pandemią.

Teraz na to samo wskazują polscy przewoźnicy. W liście do europosłów napisali, że pakiet wymaga pilnej rewizji, bo sektor transportowy w całej Europie ucierpiał w wyniku pandemii.

„Jest oczywiste, że konsekwencje pandemii będą miały wpływ na kondycję gospodarczą w sektorze transportu w najbliższych miesiącach, jeśli nie latach” – napisali przewoźnicy. Podkreślili, że ta sytuacja powinna być wzięta pod uwagę przez Parlament Europejski zanim sfinalizowane zostaną prace nad pakietem drogowym. „Parlament Europejski nie może pozwolić na dalsze pogorszenie się sytuacji w sektorze transportu drogowego” – napisało w liście Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

A polscy europosłowie w Parlamencie Europejskim pracują w tej sprawie ponad podziałami i już zapowiedzieli, że będą składać poprawki i próbować zmienić niekorzystne zapisy. Finał, czy ostateczne głosowanie nad pakietem drogowym w europarlamencie, wstępnie zaplanowano na lipiec.

Polska od dawna sprzeciwiała się przepisom. Jeszcze przed pandemią argumentowała, że pakiet drogowy jest szkodliwy dla firm transportowych, bo będzie się wiązał ze wzrostem kosztów i biurokratycznych wymogów. Wielu przedsiębiorstwom grozi bankructwo.

Polska wskazywała, że jest on także szkodliwy dla środowiska, bo nakazuje obowiązkowy, raz na osiem tygodni, powrót ciężarówek do państw, w których zarejestrowane są firmy transportowe. Warszawa podkreślała, że doprowadzi to do wzrostu emisji CO2 i zanieczyszczeń, co jest sprzeczne z unijna polityką klimatyczną.

„Nie powinniśmy przyjmować przepisów, które tworzą podziały”. List ws. przewoźników

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych