zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Łuczak: reorganizacja ABW nie osłabiła walki z przestępczością gospodarczą

17:20, 27.03.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Reorganizacja ABW i likwidacja departamentu ochrony ekonomicznych interesów państwa nie spowodowała zaprzestania walki z przestępczością gospodarczą - zeznał w środę przed komisją śledczą ds. VAT b. szef ABW Dariusz Łuczak.


Podziel się:   Więcej

Likwidacja departamentu „nie była kataklizmem”, utworzona na jego miejsce w 2011 r. jednostka stołeczna zabezpieczyła w 2012 r. ponad 21 mln zł, efekty działań były wymierne - mówił Łuczak.

Jak tłumaczył, przed reorganizacją pion, którego zadaniem była ochrona interesów finansowych państwa liczył ok. 350 funkcjonariuszy i miał "olbrzymi zakres zadań". – Uważałem, że cały ten bagaż zadań stanowi istotną przeszkodę w skupieniu się na rozpoznawaniu i ściganiu przestępczości najbardziej istotnej z punktu widzenia państwa – stwierdził Łuczak. Jak zaznaczył, celem reorganizacji Agencji była poprawa skuteczności działań.

Podkreślił, że w utworzonej stołecznej delegaturze funkcjonariusze zajmowali się czynnościami operacyjnymi i nie mieli innych obowiązków. Delegatura liczyła ok. 200 osób i były tam m.in. dwa wydziały zajmujące się bezpieczeństwem ekonomicznym państwa - zaznaczył.


Cyrańska: przedsiębiorcy oczekiwali uproszczeń w rozliczaniu VAT
 
 
 
...
 
„Po wejściu do Strefy Schengen przestępczość wyprzedziła działania służb”

– Po wejściu do Strefy Schengen przestępczość wyprzedziła działania służb m.in fiskalnych - zeznał w środę przed komisją śledczą ds. VAT b. szef ABW Dariusz Łuczak.

Jako przykład podał rosnącą liczbę tzw. firm słupów, które rejestrowały się pod jednym adresem. – Mieliśmy przypadek, że na jednym adresie w Warszawie było 120 firm - mówił. Dodał, że przestępcy wiedzieli, że urzędy skarbowe są niewydolne.

Zaznaczył jednak, że reorganizacja ABW przyniosła pozytywne efekty takie jak np.: poprawa koordynacji, kontroli, poszerzenie i usprawnienie wydziału analitycznego, rozwinięcie współpracy międzynarodowej. Przyznał, że „pojawiały się również różne obiekcje i głosy (...), ale dobiegały one nie z pionów ochrony ekonomicznych interesów państwa”.

Świadek pytany o współpracę ze służbami zagranicznymi, powiedział że nie było i nie ma wspólnoty interesów na terenie UE jeśli chodzi spójność systemu fiskalnego. – Służby niemieckie koncentrowały się na tym, co dla nich istotne, a na reszcie już nie - mówił.
„W przypadku przestępstw ekonomicznych ustalaliśmy, czy mamy do czynienia z przestępczością zorganizowaną”

– Gdy z rozpoznania, z ustaleń, z czynności analitycznych wynikało, że mamy do czynienia z przestępstwem natury ekonomicznej, w tym przypadku z przestępstwem uszczuplającym należność fiskalną, bądź też należności fiskalne były bezprawnie przwyłaszczane – tak bym to nazwał – to staraliśmy się od razu, na wstępie, wykonywać czynności w kierunku ustalania, czy mamy do czynienia z przestępczością zorganizowaną – zeznał b. szef ABW.

Jak dodał Łuczak, sprawdzano „czy mamy do czynienia z elementami, które są oparte o Kodeks karny, nie tylko Kodeks karny skarbowy”. Najczęściej – jak mówił – były to artykuły dotyczące tzw. prania brudnych pieniędzy i fałszowania faktur.

Świadek ocenił, że współpraca z prokuraturą była dobra. – Prokuratura chciała nam pomóc, jeżeli były jakieś wątpliwości, a musiały być, bo materia spraw gospodarczych, a tym bardziej tego rodzaju przestępczości finansowej, podatkowej łatwa nie była – mówił.

Łuczak mówił również, że odbywały się szkolenia prokuratorów dla funkcjonariuszy pionów śledczych ABW. Dodał, że po takich szkoleniach zwiększała się ilość zabezpieczonego przez ABW mienia.

B. szef ABW mówił również o współpracy ws. przestępstw VAT m.in. z Centralnym Biurem Śledczym. – Był zespół ds. zwalczania przestępczości związanych z obrotem stalą żebrowaną – mówił.

– Największe efekty dawało współdziałanie na poziomie konkretnych spraw i rozpoznań, bo do każdej sprawy związanej z przestępczością finansową dobierani byli urzędnicy z Urzędów Kontroli Skarbowej, bądź ze służb celnych, ze straży granicznej, z UOKiK–u – ocenił.

UOKiK – jak podkreślił Łuczak – wyszedł z inicjatywą szkoleń dla funkcjonariuszy ABW, z czego ABW miało skorzystać.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych