zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Maląg: Orzeczenie TK budzi społeczne emocje i jest wykorzystywane przez opozycję

12:15, 27.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego budzi społeczne emocje i jest wykorzystywane przez opozycję dla doraźnych celów politycznych – powiedziala we wtorek w Sejmie minister rodziny Marlena Maląg.


Podziel się:   Więcej

To ta sama opozycja, która jeszcze niedawno, mając pełnię władzy, niewiele zrobiła dla kobiet - dodała.

W Sejmie minister rodziny poinformowła posłów o pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami m.in. w ramach programu "Za życiem". Szefowa MRiPS ma także omówić ewentualne skutki realizacji wyroku TK w sprawie aborcji.

– Ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego budzi społeczne emocje wykorzystywane przez opozycję dla doraźnych celów politycznych. Tę samą opozycja, która jeszcze niedawno, mając pełnię władzy, niewiele zrobiła dla kobiet podejmujących heroiczną decyzję o urodzeniu dziecka o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu – powiedziała Maląg.

Dodała, że przemawia jako minister rodziny i kobieta.


W Sejmie m.in. informacja minister rodziny po wyroku TK i wniosek o odwołanie Ziobry
Maląg zwracała uwagę, że rząd Zjednoczonej Prawicy jako pierwszy i jedyny przygotował program „kompleksowego wsparcia dla rodzin – program +Za Życiem+”. – Żeby walczyć o godność trzeba przede wszystkim żyć – podkreśliła.

Zaznaczyła, że nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami w 2015 r. wynosiły ponad 15 mld, a w 2020 r. jest to ponad 27 mld zł.

Przekonywała, że program „Za Życiem" to kompleksowa oferta wsparcia dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi, która obejmuje m.in. wszechstronną opiekę nad kobietą i dzieckiem w czasie ciąży i po porodzie, pomoc w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

– Rodzinom i dzieciom z wadą letalną zapewniamy opiekę psychologiczną, ale kiedy jest potrzeba – opiekę paliatywną – powiedziała Maląg. Na te słowa posłowie opozycji zareagowali okrzykami.


Przepychanki na sali sejmowej. Interweniowała Straż Marszałkowska
– Zgodnie z planem finansowym programu „Za Życiem” w latach 2017-2021 na realizacje przeznaczyliśmy ponad 3 mld zł. W kolejnym budżecie na lata 2022-2026 przeznaczamy 3,2 mld zł – poinformowała minister rodziny.

Maląg zwracała też uwagę na rozwój sieci domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz wprowadzanie rozwiązań wspomagających uczennice w ciąży.

Podkreśliła, że tworzone i dofinansowane są też ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjne i opiekuńcze.Sejm odrzucił wniosek o przerwę w obradach
„Aby móc walczyć o godność, musimy móc żyć; nie mamy prawa zabijać nienarodzonych dzieci

– Aby móc walczyć o godność, musimy móc żyć. Nie mamy prawa zabijać nienarodzonych dzieciąt – mówiła w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Przekonywała, że orzeczenie TK odnosi się do zapotrzebowania na wszelkie formy wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin.

Oceniła również, że „skutki orzeczenia TK odnoszą się w szczególności do większego zapotrzebowania na wszelkie formy wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin, realizowanych w programie +Za życiem+”.

Przekonywała, że „los polskich kobiet jest dla nas ważny. Chroniliśmy polskie kobiety i polskie rodziny i to my wprowadzamy rozwiązania, które mają otoczyć opieką rodziny”.

– Aby móc walczyć o godność, musimy móc żyć. Nie mamy prawa zabijać nienarodzonych dzieciąt – mówiła minister. Dodała, że działania podejmowane przez rząd mają ochronić i wspierać kobiety, rodziny i osoby z niepełnosprawnościami, które wsparcia potrzebują.


Premier o wyroku TK: Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu
Informując o tym wsparciu mówiła, że „bardzo często zdarza się, że kobieta w przypadku urodzenia dziecka z poważną niepełnosprawnością pozostaje ze swoim heroizmem sama, dlatego wprowadziliśmy rozwiązania i uregulowania prawne sprzyjające egzekucji alimentów”.

– Nie sposób pominąć też innego instrumentu wsparcia osób niepełnosprawnych – Funduszu Solidarnościowego. Z niego od 1 października 2019 r. finansujemy m.in. świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w wysokości do 500 zł. W ramach tego funduszu sprawnie działają programy takie jak: asystent osoby niepełnosprawnej, usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa czy też centra opiekuńczo-mieszkalne, tak bardzo potrzebne – mówiła minister.

– Dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, podjął takie efektywne i skuteczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Łącznie na programy z Funduszu Solidarnościowego w roku 2019 i obecnym przeznaczamy ponad 14 mld zł – podkreśliła.

Szefowa MRiPS przekonywała również, że „w tym roku został również uruchomiony dodatkowy program świadczeń medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych, aby zapewnić im wsparcie w realizacji aktywności zawodowej”.

Wskazywała na współpracę z pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawłem Wdówikiem. Przekonywała, że z nim oraz ze środowiskiem osób niepełnosprawnych rząd „wsłuchuje się w potrzeby tych osób”.


Straż Marszałkowska odblokowała wejście na sejmową mównicę
Program „Za życiem" jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością i dla ich rodziców. Celem jest m.in. udzielenie szczególnej pomocy kobietom w ciąży powikłanej i w razie niepowodzeń położniczych, a także dzieciom, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.

Pierwszy etap programu „Za życie” został przedstawiony w 2016 r. przez ówczesną premier Beatę Szydło. Obejmował m.in. wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, wzmocnienie roli asystentów rodziny, rozwój mieszkań chronionych i nowy program polityki zdrowotnej. Dugi etap obejmował m.in. wsparcie byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Na realizację programu w latach 2017-2021 przewidziano ponad 3 mld zł.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich jest właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.


Terlecki: Myślę, że wyrok TK w sprawie aborcji trzeba opublikować

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych