zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Mam nadzieję, że posłowie opozycji przekonają prezydenta, by zawetował nowelę ustaw sądowych”

20:46, 28.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wyraził nadzieję, że przedstawiciele klubów opozycji przekonają prezydenta Andrzeja Dudę, by zawetował nowelę ustaw sądowych, jako że jest ona niebezpieczna nie tylko dla sądownictwa, ale przede wszystkim dla ludzi, którzy zetkną się z sądami.


Podziel się:   Więcej

W odpowiedzi na prośbę opozycji prezydent zaprosił na środę do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli klubów i kół poselskich. Spotkanie ma dotyczyć reformy wymiaru sprawiedliwości. Udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele klubów PiS, Lewicy, PSL-Kukiz15 oraz koła Konfederacji; klub KO o swojej decyzji poinformuje w środę.

Marszałek Senatu był pytany we wtorek w TVN24 o to, czego spodziewa się po środowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.

– Miałbym nadzieję, że kluby namówią prezydenta, by zawetował ustawę zwaną przez wielu ustawą kagańcową – powiedział Grodzki.

Dopytywany, czy faktycznie ma na to nadzieję, skoro jeden z prezydenckich ministrów zapowiadał, że prezydent nowelizację podpisze, marszałek Senatu odparł, że jeśli prezydent ma zamiar ustawę podpisać, to próba przekonania klubów opozycyjnych do wprowadzanego przez rządzących rozwiązania „jest trochę marnowaniem czasu”.

– Ale wyznaję prostą zasadę, że zawsze lepszy jest dialog niż jego brak. To samo w sobie jest dość istotne i dobrze, że prezydent zaczął zapraszać ludzi z opozycji, bo też miałem okazję z nim rozmawiać w cztery oczy. Efektów na razie specjalnie nie widać, ale może one przyjdą – dodał Grodzki.

Prezydent zaprasza przedstawicieli klubów i kół poselskich. Chodzi o ustawy sądowe
Pytany, czy spotkanie może stanowić element kampanii wyborczej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, Grodzki stwierdził, że „pewne podejrzenia jego nos diagnosty mu podsuwa i pewnie po trosze tak jest”.

– Raczej wolałbym jednak, by to kluby opozycyjne przekonały pana prezydenta, że ta ustawa jest niebezpieczna nie tylko dla sądownictwa, ale przede wszystkim dla ludzi, którzy zetkną się z sądami, a po trosze jeżeli będziemy ją na siłę forsować, niebezpieczna dla środków unijnych, których Polska potrzebuje – dodał.

W ubiegły czwartek po tym, gdy Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustaw sądowych rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, liderzy trzech klubów opozycyjnych: KO, Lewicy i PSL-Kukiz'15 zaapelowali do prezydenta o spotkanie. Wyrazili wówczas oczekiwanie, że prezydent zawetuje nowelizację, która teraz czeka na jego decyzję.

Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
26-02-2020
  • 5. posiedzenie Senatu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych